Українці про ситуацію в Україні та парламентські вибори

"Українське демократичне коло" представляє результати всеукраїнського опитування, проведеного 26-31 травня 2007 року на замовлення Інституту політики. Вибіркова сукупність репрезентує доросле населення України й охоплює всі регіони країни. За місцем проживання опитано 1208 респондентів віком від 18 років. Статистична похибка вибірки без врахування дизайн-ефекту з вірогідністю 0,95 не перевищує + 3%.

·        Значна частка українців (64%) вважає, що усе, що відбувається в Україні, йде у неправильному напрямі. Протилежної думки дотримується лише 12,5% (вагались з відповіддю 23,5%).

·        37,7% опитаних вважають, що найкращим шляхом виходу з кризової політичної ситуації є досягнення компромісу між політичними силами без проведення дострокових виборів до парламенту, а 26,4% вбачають такий шлях у проведенні дострокових виборів (15,3% - у проведенні дострокових виборів і парламенту, і Президента; 7,5 - у проведенні дострокових виборів Президента; вагались з відповіддю 13,1%).

·        На думку 52,1% опитаних треба змінити систему проведення парламентських виборів. При цьому третина (33,2%) підтримує мажоритарну систему. 12,2% виступає за те, щоб виборці голосували лише за конкретних кандидатів в одномандатних округах, але право висувати кандидатів повинні мати лише політичні партії, а 6,7% вважає, що половина депутатів повинні обиратися в округах, а половина - за партійними списками. Не підтримують зміну існуючої системи проведення виборів до Верховної Ради 9,7% (не визначились 38,2%).

·        Якщо ж система виборів залишиться за партійними списками, то, на думку понад половини українців (51,7%), потрібно зробити так, щоб виборці мали змогу обрати конкретного кандидата зі списку партії (блоку) і покращити його шанси на проходження до парламенту. Протилежної думки дотримується лише 11,3% (не визначились 37%).

·        Понад половину опитаних (56%) негативно ставиться до можливого запровадження Президентом України надзвичайного стану в країні або прямого президентського правління (15% - позитивно; 29% не визначились).

 

Як Ви вважаєте, у цілому все, що відбувається на сьогоднішній день в Україні, іде в правильному чи неправильному напрямі?

У правильному напрямі

12,5

У неправильному напрямі

64,0

Важко сказати

23,5

 

Зараз в Україні триває політична криза. Який шлях виходу із ситуації, що склалася, Ви вважаєте найкращим?

Проведення дострокових виборів до парламенту

26,4

Проведення дострокових виборів Президента

7,5

Проведення дострокових виборів і парламенту, і Президента

15,3

Досягнення компромісу між політичними силами без проведення дострокових виборів

37,7

Важко сказати

13,1

 

Зараз депутатів Верховної Ради обирають за партійними списками. Як Ви вважаєте, чи доцільно змінити систему проведення виборів?

Так, доцільно, щоб виборці голосували лише за конкретних кандидатів в одномандатних округах

33,2

Так, доцільно, щоб виборці голосували лише за конкретних кандидатів в одномандатних округах, але право висувати кандидатів повинні мати лише політичні партії

12,2

Так, доцільно, але половина депутатів повинні обиратися в округах, а половина - за партійними списками

6,7

Ні, недоцільно, вибори потрібно проводити як зараз - шляхом голосування за партійні списки

9,7

Важко сказати

38,2

 

Якщо ж система виборів залишиться за партійними списками, то чи потрібно, на Вашу думку, змінити принцип голосування?

Так, потрібно, щоб виборці мали змогу обрати конкретного кандидата зі списку партії (блоку) і покращити його шанси на проходження до парламенту

51,7

Ні, не потрібно, голосувати слід за весь список у цілому у тому порядку, який визначений партією (блоком)

11,3

Важко сказати

37,0

 

Як Ви ставитесь до можливого запровадження Президентом України надзвичайного стану в країні або прямого президентського правління?

Позитивно

15,0

Важко сказати напевно

29,0

Негативно

56,0

 

Сергій Макеєв
доктор соціологічних наук
голова експертної ради
<Українського демократичного кола>

 

Коментар до прес-релізу

 

Результати всеукраїнського опитування громадської думки переконують, що ідея дострокових виборів дострокових виборів - чи то парламенту, чи то президента, чи обох цих інституцій - сприйнята, практично, більшістю громадян України (разом проведення дострокових виборів підтримують 49,2 % респондентів).

Водночас 38% виборців кращим виходом з політичної кризи все ще вважають досягнення компромісу між політичними силами без проведення виборів. Але таку відповідь слід сприймати не як заперечення виборів, а як розуміння того, що з кризи завжди є принаймні два прийнятних виходи.

Разом з тим,  тільки кожний шостий в Україні (15%) вважає таким виходом введення надзвичайного стану чи прямого президентського правління.

В центрі нашої уваги було також і ставлення суспільства до процедури обрання депутатів. У тому вигляді, як вона сьогодні законодавчо оформлена, ідея виборів за партійними списками дискредитована в очах виборців. Адже <зрадників>, з появою яких в парламенті і розпочалася криза, включили до списків не громадяни. І тепер українці воліли би самі, без делегування цих повноважень лідерам партій, обирати конкретного кандидата. На сьогодні не очевидно, як саме це можна зробити. Але цілком зрозуміло, що встановлення такої процедури було б кроком в напрямку демократії і відповідало би настроям суспільства.

Питанню про те, коли проводити вибори - влітку чи восени - конфліктуючі сторони в ході політичної кризи надавали виняткового значення. Апеляція до здорового глузду в заявах на кшталт <люди влітку відпочивають і тому недоцільно проводити вибори>  вуалювала, на мою думку, побоювання втратити декілька відсотків.  За нашими даними, дійсно, на 6% більше опитаних впевнено говорили про обов'язкову участь у виборах. Однак не впевнений, що результати голосування від цього зазнали би радикальних змін.

 


03-06-2014 Петро Порошенко став п'ятим Президентом України
11-03-2014 Євросоюз знижує мита на українські товари
11-03-2014 ЄС готовий підписати політичну частину Угоди про асоціацію з Україною до 25 травня
06-03-2014 У Криму 16 березня на референдум винесуть питання про входження до РФ
24-02-2014 Мінфін підрахував, що Україні потрібно 35 мільярдів допомоги
23-02-2014 Рада привела 32 закони у відповідність до Конституції-2004
21-02-2014 Конституція 2004 року повернулася
06-02-2014 Європарламент схвалив резолюцію щодо України і закликав до санкцій
23-01-2014 ЄС готовий перевірити рахунки українських олігархів, - єврокомісар
22-01-2014 США скасували візи українцям, причетним до розгону Євромайдану
21-01-2014 "Голос України" і "Урядовий кур'єр" надрукували одіозні закони "чорного четверга"
21-01-2014 Генсекретар ООН відреагував на ситуацію в Україні




© Copyright Інститут Політики, 1999-2007.
При повному або частковому використанні матеріалів посилання на Інститут політики обов'язкове