Ставлення українських громадян до релігії (за результатами Міжнародного соціологічного проекту ISSP)

Вперше з часів започаткування у 1984 році Міжнародного проекту соціального дослідження (ISSP) – щорічного  порівняльного опитування населення за заздалегідь визначеними тематикою й опитувальником – українці взяли у ньому участь. Ініціаторами приєднання України до міжнародного проекту виступили Інститут політики та Київський міжнародний інститут соціології із залученням фахівців Інституту соціології НАН України. Наразі у проекті ISSP беруть участь 45 країн Європи, Азії, Північної та Південної Америки.
 
Цього року темою дослідження були ставлення до релігії та релігійні погляди громадян. З 11 по 20 жовтня Київський міжнародний інститут соціології і Центр «Соціальні індикатори» провів опитування 2036 респондентів за випадковою репрезентативною вибіркою, що відповідає стандартам ISSP і представляє доросле населення України. Опитування здійснювалося за фінансової підтримки Посольства Королівства Норвегії в Україні, Фонду Open Ukraine та Фонду Віктора Пінчука. В рамках участі України у проекті ISSP отримана інформація буде докладно проаналізована й опублікована у спеціальній брошурі, а національний координатор проекту візьме участь у щорічних зборах учасників ISSP.
 
Заступник Голови Верховної Ради України, засновник Інституту політики Микола Томенко назвав надзвичайно важливим факт приєднання нашої країни до міжнародного соціологічного проекту, який об’єднує 45 країн світу. Доступ українських науковців до міжнародного щорічного порівняльного опитування населення – це можливість визначити місце України у світовому цивілізаційному контексті.
 
Микола Томенко поінформував, що в рамках участі України у проекті ISSP отримана інформація буде докладно проаналізована й опублікована у спеціальній брошурі, а національний координатор проекту візьме участь у щорічних зборах учасників ISSP.
 
Інститут політики представляє деякі результати опитування:
 
        Українці масово вірять у Бога. 53% респондентів погодились з тим, що твердження «Я вірю у Бога зараз і завжди вірив» найкращим чином змальовує їхні переконання. Кожний п’ятий (21%) не вірив раніше, проте став віруючим зараз. Тобто три чверті населення України вважають себе віруючими людьми. Атеїстів значно менше: кожний дев’ятий (11%) або ж ніколи не вірив у Бога чи перестав вірити, і це, скоріше за все, констатація твердого переконання. Ще 15% не змогли вибрати для себе хоча б одну із пропонованих позицій. При цьому 62% громадян назвали православним релігійне оточення, в якому вони виховувалися, 6% греко-католицьке, а 27% росли й спілкувалися поза будь-яким релігійним впливом (5% - усі інші відповіді).
 
        Жінки в Україні більш віруючі, ніж чоловіки: 63% їх завжди вірили у бога, тоді як 41% чоловіків вважають такими свої переконання. За часів Незалежності українці стають більш релігійними. Люди старші 50-ти років, тобто ті, хто народився й сформувався у Радянському Союзі, частіше за інших виказували атеїстичні погляди – 11% серед них заявили, що ніколи не вірили у Бога, а у віковій категорії до 30-ти років – 7%. В західних областях України люди масово вважають себе приналежними до певної релігії. Тут лише 3% не поділяють релігійного світосприйняття, а в центральних, південних та східних областях таких 13%.
 
        Релігійні переконання уточнювалися запитанням «Яке твердження найбільш влучно виражає Ваше ставлення до Бога?». Для відповіді пропонувалися 6 підказок. 46% вибрали варіант «Я не сумніваюсь в існуванні Бога», 16% – «Хоч деколи я сумніваюсь, але відчуваю, що дійсно вірю в Бога», 12% – «Я помічаю, що іноді вірю в Бога, а іноді не вірю», 11% – «Я не вірю у персоніфікованого Бога, але вірю в існування деякої Вищої Сили», 5% – «Я не знаю, чи існує Бог, і не думаю, що існує можливість про це дізнатись», 6% – «Я не вірю у Бога», і 4% не визначилися. Інакше кажучи, ті, хто не визначився із своєю вірою в наведеному вище запитанні, допускають існування «Вищої Сили» і, фактично, також вірять у надприродне.
 
        Водночас віра в деякі інші аспекти релігійного світогляду поширена значно менше. У «Релігійні дива» вірять 46% українців і не вірять 32% (інші не визначилися), у «Життя після смерті» відповідно 38% і 37%, у «Рай» 40% та 36%, у «Пекло» 39% та 36%, у «Надприродні сили й можливості померлих предків» відповідно 34% та 38%.

03-06-2014 Петро Порошенко став п'ятим Президентом України
11-03-2014 Євросоюз знижує мита на українські товари
11-03-2014 ЄС готовий підписати політичну частину Угоди про асоціацію з Україною до 25 травня
06-03-2014 У Криму 16 березня на референдум винесуть питання про входження до РФ
24-02-2014 Мінфін підрахував, що Україні потрібно 35 мільярдів допомоги
23-02-2014 Рада привела 32 закони у відповідність до Конституції-2004
21-02-2014 Конституція 2004 року повернулася
06-02-2014 Європарламент схвалив резолюцію щодо України і закликав до санкцій
23-01-2014 ЄС готовий перевірити рахунки українських олігархів, - єврокомісар
22-01-2014 США скасували візи українцям, причетним до розгону Євромайдану
21-01-2014 "Голос України" і "Урядовий кур'єр" надрукували одіозні закони "чорного четверга"
21-01-2014 Генсекретар ООН відреагував на ситуацію в Україні




© Copyright Інститут Політики, 1999-2007.
При повному або частковому використанні матеріалів посилання на Інститут політики обов'язкове