Верховна Рада відмовилася визнати депортацію кримських татарів злочином

Верховна Рада провалила ухвалення законопроекту, спрямованого на реабілітацію кримських татарів, пише газета КоммерсантЪ-Украина в статті Народное голосование провалилось.
 
Законопроект № 5515 Про відновлення прав осіб, депортованих за національною ознакою, було ініційовано членом фракції НУ-НС Мустафою Джемілєвим.

Як пише газета, законопроект серед іншого оголошує злочином депортацію кримських татарів у роки Другої світової, а також припускає виплату компенсацій громадянам, які підпадають під категорію депортованих. Крім того, документ декларує право повернення історичних назв населеним пунктам Криму.

Джемілєв також нагадав, що аналогічний за змістом законопроект Рада прийняла в 2004 році 370 голосами, проте тодішній президент 
Леонід Кучма скористався щодо нього правом вето.
Ъ зазначає, що початок обговорення законопроекту Джемілєва був спокійним. Народний депутат Володимир Яворівський (БЮТ-Батьківщина) заявив, що опозиція підтримає документ, і закликав депутатів більшості "не затуляти сонце кримським татарам". А народний депутат Ярослав Сухий (Партія регіонів) наголосив, що особисто проголосує "за", і від імені своєї фракції миролюбно порадив автору законопроекту доопрацювати його з урахуванням позиції Міністерства фінансів.
Однак ситуація в залі кардинально змінилася після того, як слово взяв лідер фракції КомпартіїПетро Симоненко, який заявив, що депортація проводилася "для порятунку кримськотатарського народу". "Для оборони Криму було сформовано дві дивізії - а це понад 20 тисяч осіб, - що складаються з представників кримськотатарського народу. В один день вони перейшли на бік Гітлера", - різко заявив він, додавши, що кримські татари охороняли концтабори в Криму.

За словами Симоненка, "для того, щоб розділити винних і невинних", радянський уряд прийняв рішення вивезти представників кримськотатарського народу з Криму. "Чому? Тому що їх злодіяння обов'язково привели б до громадянської війни!" - резюмував він під обурені вигуки і свист опозиціонерів.

"Ми бачимо, що НКВС не змінив свою позицію, хоча пройшли десятиліття", - прокоментував виступ Симоненка В'ячеслав Кириленко (НУ-НС). Він наголосив, що протягом 1944-1946 років в Середню Азію було депортовано в тому числі і десятки тисяч кримських татарів, які воювали у складі Червоної армії: "За що? За те, що вони були кримськими татарами!"

"Шановні комуністи, в кримському рескомі вашої партії є ціла група кримських татарів, вони є в
Партії регіонів, в Батьківщині - навіщо на весь народ вішати ярлики? Іншої батьківщини, крім України, у кримських татар немає!", - у свою чергу обурювався народний депутат Геннадій Москаль (НУ-НС).

Спікер поставив питання на голосування - прийняття документа підтримали лише 177 депутатів (при необхідних 226), що представляють фракції БЮТ-Батьківщина, НУ-НС, а також
Народної партії.

Завтра, 18 травня, в Криму відбудуться жалобні заходи, присвячені 68-ій річниці депортації з Криму кримських татарів.
 

03-06-2014 Петро Порошенко став п'ятим Президентом України
11-03-2014 Євросоюз знижує мита на українські товари
11-03-2014 ЄС готовий підписати політичну частину Угоди про асоціацію з Україною до 25 травня
06-03-2014 У Криму 16 березня на референдум винесуть питання про входження до РФ
24-02-2014 Мінфін підрахував, що Україні потрібно 35 мільярдів допомоги
23-02-2014 Рада привела 32 закони у відповідність до Конституції-2004
21-02-2014 Конституція 2004 року повернулася
06-02-2014 Європарламент схвалив резолюцію щодо України і закликав до санкцій
23-01-2014 ЄС готовий перевірити рахунки українських олігархів, - єврокомісар
22-01-2014 США скасували візи українцям, причетним до розгону Євромайдану
21-01-2014 "Голос України" і "Урядовий кур'єр" надрукували одіозні закони "чорного четверга"
21-01-2014 Генсекретар ООН відреагував на ситуацію в Україні




© Copyright Інститут Політики, 1999-2007.
При повному або частковому використанні матеріалів посилання на Інститут політики обов'язкове