Нові губернатори Президента Віктора Ющенка

Поки увага громадян відволікається проблемами з початком роботи нової Верховної Ради та дискусіями про формат майбутньої коаліції, відбувається ціла низка призначень нових голів обласних держадміністрацій. За законом, призначення голів місцевих державних адміністрацій призначаються на посаду і звільняються з неї Президентом України за поданням Кабінету Міністрів України.
 
За логікою дострокових виборів, а тим більше, враховуючи заяви Президента про необхідність створення спільної коаліції між БЮТ і НУНС та підписанням відповідної Угоди, будь-які подібні призначення повинні були відбуватися за поданням нового складу Кабміну, який мала утворити коаліція демократичних сил. Натомість губернатори призначаються Президентом та узгоджуються з урядом Віктора Януковича. Про громадське обговорення цих кандидатур взагалі не йдеться, а лідери політичних партій, зокрема, навіть президентської, про ті чи інші призначення дізнаються з преси.
 
Призначення нового керівництва обласних держадміністрацій спочатку пояснювалося командою Президента призначенням виконуючих обов’язки губернатора. Водночас можна стверджувати, що ціла низка перепризначень в.о. губернаторів як повноцінних голів ОДА, при цьому узгоджених із Кабінетом Міністрів Віктора Януковича, свідчить про те, що команда Президента вирішила скористатися тривалим періодом формування коаліції і максимально взяти під свій контроль обласні держадміністрації.       
 
Такі призначення викликали багато дискусій і критики. Відповідаючи на неї, глава Секретаріату Президента Віктор Балога зазначив, що керівництво місцевих адміністрацій призначається Президентом „тільки за критеріями професійності, моральності та відповідальності”. Пропонуємо з огляду на зазначені принципи подивитися на нові 6 призначень голів Миколаївської, Житомирської, Івано-Франківської, Кіровоградської, Одеської та Полтавської ОДА. 
 
По-перше, впадає у вічі те, що Президент під час призначень губернаторів не віддає перевагу якійсь одній політичній силі. Навіть можна сказати, що він значної мірою індиферентно ставиться до партійності. Найбільш резонансним у цьому плані було призначення на посаду житомирського губернатора Юрія Забели, районного керівника Соціалістичної партії, проти якого виступила навіть пропрезидентська „Наша Україна”. Експерти вважають, що ключовою для цього призначення стала рекомендація голови Київської ОДА Віри Ульянченко, яка співпрацювала з ним по земельних питаннях у Макарівському районі Київської області.
 
Показовим прикладом того, що партійна приналежність новопризначених губернаторів є формою їх професійної кар’єри, є голова Тернопільської обладміністрації Юрій Чижмарь, депутат Ужгородської міської ради IV і V скликань. Свою партійну кар’єру він починав із лав молодіжки СДПУ(о), а з 2005 року став членом політради партії «Пора», де перебуває й досі. З вересня 2006 року і до призначення в Тернопільську область Юрій Чижмарь обіймав посаду керівника Служби Глави Секретаріату Президента України. Це явна креатура глави Секретаріату Президента, закарпатські журналісти його називають родичем Віктора Балоги.
 
Новий голова Миколаївської області Олексій Гаркуша очолює обласну організацію партії Володимира Литвина. Він за часів Кучми займав ключові посади в обласному керівництві – майже 4 роки протримався першим заступником голови ОДА і майже 5 років – головою Миколаївської облдержадміністрації. А під час виборів 1999 року був довіреною особою кандидата у Президенти України Леоніда Кучми у територіальному виборчому окрузі. У 2002 та 2003 роках отримав найвищі державні нагороди орден «За заслуги» І та ІІ ступенів.
 
Новий голова Івано-Франківської облдержадміністрації Микола Палійчук є близькою людиною Президента – Віктор Ющенко хрестив сина Миколи Палійчука. Довгий період він також опікувався відпочинком родини Президента. Окрім того, його вважають близьким до Ігоря Коломойського, якому він допомагав реалізувати на Івано-Франківщині багато бізнесових проектів.
 
Новий в.о. губернатора Кіровоградщини Анатолій Ревенко з 2005 року у лавах „Нашої України”. Виконуючий обов’язки голови Одеської обласної державної адміністрації Микола Сердюк є земляком діючого Президента, народився у с. Хоружівка Недригайлівського району Сумської області. За фахом - військовий, свою державну службу він розпочав лише у 2005 році.
 
Отже, призначення на посади голів ОДА осіб, які у своїй більшості не працювали в органах державної влади, а тим більше не мають досвіду роботи в місцевій виконавчій владі ставлять під сумнів реалізацію принципу, озвученого Віктором Балогою про професійність новопризначених губернаторів. Можна прогнозувати, що цей принцип збережеться і надалі, через що процедура призначення голів ОДА перетвориться на процедуру зміцнення тих чи інших груп впливу довкола Президента.  
 
 
Подаємо огляд витягів із біографій голів ОДА, призначених Президентом після виборів 2007 року (станом на 12 листопада)
 
Новий Голова Миколаївської ОДА Олексій Миколайович Гаркуша народився 16 лютого 1952 року в с.Баловане Новоодеського району Миколаївської області. У 1975р. закінчив Одеський сільськогосподарський інститут за спеціальністю "Економічна кібернетика". У 1993р. – Одеський державний університет ім. І.Мечникова, докторська дисертація "Стратегія відновлення і високоефективного функціонування винаградарсько-виноробного підкомплексу АПК України в умовах ринкової економіки" (Миколаївська державна аграрна академія, 2002).
Голова Миколаївської обласної організації Народної партії.
Народний депутат третього скликання, за часів Кучми займав ключові посади в обласному керівництві (з 1996 року - перший заступник голови, з 2000 по 2005рр. – голова Миколаївської ОДА). Під час виборів 1999р. -  довірена особа кандидата у Президенти України Л.Кучми у територіальному виборчому окрузі. У 2002 та 2003рр. отримав найвищі державні нагороди орден «За заслуги» І та ІІ ступенів. Державний службовець 1 рангу.
 
Губернатор Житомирської області Юрій Володимирович Забела народився 16 березня 1964 року в с.Варварівка Ємільчинського району Житомирської області. У 1986 році закінчив Житомирський сільськогосподарський інститут, зооінженер.
Трудова діяльність нерозривно пов’язана з Макарівським районом Київської області: працював головним зоотехніком радгоспу «Київський», з 1995 року керував у селі Маковище ТОВ «Агрофірма «Київська», а з січня 2007-го очолював РДА.
До серпня 2007 року очолював Макарівський осередок Соцпартії, в цьому ж місяці вступив в політичну партію "Народний союз "Наша Україна". Брат Леонід Забела очолює районну організацію Партії регіонів.
 
Новий голова Івано-Франківської облдержадміністрації Микола Васильович Палійчук народився 17 серпня 1971 року в смт.Ворохта Івано-Франківської області. У 1995р. першу вищу освіту – економічну – здобув у Тернопільській академії народного господарства. Після закінчення навчання пройшов річне стажування в Канаді, повернувшись, відкрив магазин парфумерії і косметики та очолив мережу продуктових магазинів «Руслана». У 2004-му закінчує юридичний факультет Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника. Навчався у Національній академії державного управління при Президентові України, факультет вищих керівних кадрів (2002-2005), магістр державного управління.
Політичну діяльність розпочав з 1998 року, коли став депутатом Яремчанської міськради. Чотири роки опісля перемагає на виборах міського голови.
Палійчук є близькою людиною Президента – Віктор Ющенко хрестив сина Миколи Палійчука. Довгий період він також опікувався відпочинком родини Президента.
У 2006 році Палійчука повторно обирають на посаду мера Яремчі. На той час він – глава яремчанської міської і заступник голови івано-франківської обласної організації блоку НУНС. У липні 2007 року Микола Палійчук з рук Віктора Ющенка отримує орден «За заслуги» ІІІ ступеня.
 
Тимчасово виконуючий обов’язки губернатора Кіровоградської області Анатолій Дмитрович Ревенко народився 2 листопада 1952 року в с.Княжечі Броварського району Київської області.У 1978р. закінчив Київський державний університет ім. Т.Г.Шевченка, кандидат економічних наук, доцент. У 1985 році закінчив аспірантуру Київського державного університету ім. Т.Шевченка. Працював старшим викладачем, завідуючим кафедрою Кіровоградського державного педагогічного інституту ім. О.С.Пушкіна, директором Кіровоградського регіонального центру сертифікатних аукціонів, заступником голови Кіровоградської облдержадміністрації, головою Кіровоградського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України.
З 2005р. – перший заступник голови Кіровоградської обладміністрації.
Член НРУ (1990-2005), з березня 1998р. - голова Кіровоградської регіональної організації НРУ. Член партії «Наша Україна» з 2005 року.
Нагороджений Грамотою Верховної Ради України (2002), відзнакою Антимонопольного комітету України "Знак пошани" (2002).
 
Виконуючий обов’язки голови Одеської обласної державної адміністрації Микола Дмитрович Сердюк є земляком діючого Президента, народився 6 грудня 1956 року в с.Хоружівка Недригайлівського району Сумської області. Здобув вищу військову освіту, закінчив у 1988 р. Військову ордена Леніна Червонопрапорну академію зв’язку ім. С.М.Будьонного, спеціальність – автоматизовані системи зв’язку, кваліфікація – офіцер з вищою військово-спеціальною освітою, військовий інженер електронної техніки.
Служив в Житомирській області, смт.Озерне, з 1988 по 1989рр. – командир військової частини. Два роки прослужив в Естонії, з 1991 по 1997рр. - начальник зв’язку, а згодом командир військової частини в смт.Озерне. З серпня 1997р. – командир військової частини в м.Одеса.
У серпні 2005р. призначений заступником голови Одеської обласної державної адміністрації. У 2006р. нагороджений орденом Данила Галицького.
На державній службі з 2005 року, державний службовець 5 рангу.
 
Новий голова Тернопільської обладміністрації Юрій Васильович Чижмарь, наймолодший із новопризначених губернаторів, представник Закарпатського краю. Народився 27 жовтня 1974 року в місті Ужгороді. У 1996 р. закінчив Ужгородський державний університет (правознавство, юрист), у 2003 р. – Інститут міжнародних відносин Київського Національного університету ім. Т. Шевченка (міжнародне право, юрист).
З 1996 по 2004 рік працював в Ужгородському державному університеті. За цей час став доцентом і захистив кандидатську дисертацію. З липня 2004 по березень 2005-ого Юрій Чижмарь працював заступником начальника Тернопільського обласного управління юстиції, начальником відділу нотаріату. У 2005р. стає радником голови ОДА, начальником управління Закарпатської обласної державної адміністрації. З серпня 2005 по квітень 2006 – в.о. керівника апарату Закарпатської ОДА. У 2006 перейшов на 5 місяців на службу в Міністерство надзвичайних ситуацій. З вересня 2006р. до призначення в Тернопільську область Юрій Чижмарь обіймав посаду керівника Служби Глави Секретаріату Президента України.
Був депутатом Ужгородської міської ради IV і V скликань. Партійну кар’єру починав з лав молодіжки СДПУ(о), в 2002-му його було виключено з партії. З 2005 року є членом політради партії «Пора», де перебуває й досі.
Державний службовець з 1996 року, службовець 3 рангу.

03-06-2014 Петро Порошенко став п'ятим Президентом України
11-03-2014 Євросоюз знижує мита на українські товари
11-03-2014 ЄС готовий підписати політичну частину Угоди про асоціацію з Україною до 25 травня
06-03-2014 У Криму 16 березня на референдум винесуть питання про входження до РФ
24-02-2014 Мінфін підрахував, що Україні потрібно 35 мільярдів допомоги
23-02-2014 Рада привела 32 закони у відповідність до Конституції-2004
21-02-2014 Конституція 2004 року повернулася
06-02-2014 Європарламент схвалив резолюцію щодо України і закликав до санкцій
23-01-2014 ЄС готовий перевірити рахунки українських олігархів, - єврокомісар
22-01-2014 США скасували візи українцям, причетним до розгону Євромайдану
21-01-2014 "Голос України" і "Урядовий кур'єр" надрукували одіозні закони "чорного четверга"
21-01-2014 Генсекретар ООН відреагував на ситуацію в Україні




© Copyright Інститут Політики, 1999-2007.
При повному або частковому використанні матеріалів посилання на Інститут політики обов'язкове