Підсумки виборів до Європарламенту (червень 2009)

4-7 червня у 27 країнах ЄС відбулися вибори до Європейського парламенту – найбільшого представницького органу Європейського союзу, у складі якого працюють 735 обраних пропорційно до населення кожної країни депутатів. Право голосу на цих виборах мають 388 мільйонів виборців, що робить їх одними із наймасовіших демократичних виборів у світі.
 
Вибори до Європарламенту традиційно позначаються низькою явкою виборців. Цього разу було побито черговий антирекорд: до виборчих дільниць пришли лише 43,1% громадян країн ЄС, які мали право голосу. Причини цьому – незначна роль парламенту та скептицизм серед значної частини жителів ЄС щодо євроінституцій як таких. Досі, незважаючи на стабільне підвищення ролі європарламенту, його роль і повноваження залишаються незначним порівняно з національними парламентами. Тому й інтерес європейців до цих виборів закономірно низький. Особливо це стосується деяких країн-нових членів, для яких практика виборів євродепутатів усе ще є новою.
 
У більшості країн найбільше мандатів здобули правоцентристські партії. Це означає, що політична група Європейської Народної Партії і надалі залишиться найвпливовішою силою у Європарламенті. Хоча тріумф правих у кожній з окремих країн ЄС має власні причини, однак результати голосування мають стати серйозним приводом для роздумів головних опонентів правих партій – соціалістів. В цілому можна говорити про серйозну поразку останніх: у час економічної кризи ліві та ліво центристи не змогли запропонувати власних оригінальних ідей для її подолання. Відтік лівих виборців сприяв тому, що дещо більшу, ніж на виборах 2004 року кількість голосів здобули на цих виборах «зелені», а також ультраліві партії.
 
Іншим вагомим результатом цих виборів стало те, що перебування при владі в час кризи – не обов’язково веде до електорального провалу, так само, як і опозиційність не означає автоматичної перемоги на виборах. У Німечині та Франції правлячі партії здобули відносну більшість голосів на виборах. Очевидно, що у Німеччині та Франції Ніколя Саркозі та Ангела Меркель, незважаючи на рецесію в економіці, змогли переконати виборців у ефективності своїх антикризових програм.
 
Цього, проте, не вдалося британському прем’єру Гордону Брауну, партія якого зазнала нищівної поразки. Втім, наслідки економічної кризи у Британії є чи не найбільш відчутними серед країн «старого ЄС». Зазнала поразки і провідна урядова партія Ірландії, де темпи падіння економіки також є одними з найвищих у Європі. Провальним виявився результат правлячої Соціалістичної партії в Угорщині, яку підтримали лише 17% виборців – більш, ніж утричі менше, ніж їх конкурентів з консервативного Громадянського союзу.
Натомість певною популярністю користувалися маргінальні, радикальні угруповання як справа, так і зліва, партії національних меншин. Будуть представлені у новому складі Європарламенту Піратська партія Швеції, британські радикальні націоналісти, національна партія поляків Литви тощо. Очевидно, цьому сприяла мобілізація певних електоральних груп саме на цих виборах. Якщо в перспективі окремої країни певні партії не мали би шансів серйозно впливати на політику, то можливість представлення тієї чи іншої «екзотичної» позиції у Європарламенті була достатнім мобілізаційним фактором для її прихильників.
 
Розглянемо підсумки голосування у окремих найбільших країнах ЄС.
 
 
 
Німеччина
 
На цих виборах складно було говорити про протистояння влада-опозиція, оскільки обидві провідні партії Німеччини входять до правлячої «великої коаліції». Можна, однак, констатувати, що найбільше вигод від роботи у такому форматі здобула канцлер Ангела Меркель. За її партію – Християнсько-демократичний союз (ХДС) проголосували 30.7% виборців, а за їх союзників, баварський Християнсько-соціальний союз – 7.2%. Соціалісти ж отримали лише 20,8%. Хоча на єврпейських виборах ХДС-ХСС традиційно набирає більше голосів, ніж на федеральних, такий результат є показником хорошої перспективи цього об’єднання на чергових парламентських виборах, які у Німеччині відбудуться восени.
Суттєво покращили свій результаті і «зелені»: вони набрали 12% голосів (14 мандатів у Європарламенті). Ліберальна Вільна демократична партія здобула 11% (12 мандатів), Ліва партія, електоральною базою якої є Східна Німеччина – 7,5% (8 мандатів). 
 
 
Франція
 
Партії Президента країни Ніколя Саркозі цілком прогнозовано вдалося здобути відносну більшість на виборах. «Союз на підтримку народного руху» (Union pour movement populaire, UMP) отримав майже 28% голосів та матиме 29 із 72 мандатів. Похитнулася позиція провідної опозиційної партії –соціалістів, за віддали свої голоси лише 16,5% виборців. Це – серйозне погіршення результату  порівняно із майже 26%, які отримала кандидатка від цієї партії Сеголен Руаяль у першому турів президентських виборів два роки тому, а також з виборами до Європарламенту 2004 року, коли соціалісти отримали 29% голосів.
 
Разом з тим, серйозну перемогу здобуло об’єднання «зелених»Europe Écologie, за яких проголосували 16% виборців. Це – всього на кілька десятих долей відсотка менше, ніж за соціалістів. Своєму успіху ця партія може завдячувати кільком факторам: харизмі її лідера Даніеля Кон-Бендіта; кризі французьких соціалістів, що спричинило розчарування традиційно лівого електорату; усвідомленню суспільством важливості питань захисту навколишнього середовища, протидії глобальним змінам клімату тощо.
 
Крім цього, 3,5% набрала інша екологічна партія, яка не буде, однак, представлена у європарламенті. Отже, разом партії екологічного спрямування отримали близько 20% голосів. Це – безпрецедентний результат «зелених» для не лише у Франції, а й у Європі.
 
З-поміж інших результатів слід виокремити  зменшення популярності екстремістського «Національного фронту» 80-річного Жан-Марі Ле Пена – він набрав 6,4% голосів порівняно із майже 10% п’ять років тому. Близько 11% набрали ультраліві угруповання, одне з яких – «Лівий фронт» на базі Комуністичної партії – буде представлене 5 депутатами в Європарламенті.
 
Велика Британія
 
Перемогу святкувала найбільша опозиційна партія – консерватори отримали 27% голосів та 25 місць у Європарламенті. Натомість правляча лейбористська партія зазнала нищівної поразки – у підсумку вона виявилася третьою (15,3%), пропустивши вперед радикальних євроспептиків із Партії незалежності Великобританії (UKIP) з 16,1% голосів виборців. Ця партія повторила свій результат 2004 року. У європарламенті також вперше представлена ультраправа Британська національна партія (6% голосів) та Шотландська національна партія (2%, 2 мандати). 
 
Поразку лейбористів і високий результат євроскептиків та ультраправих оглядачі пояснюють неспроможністю уряду ефективно протидіяти наслідкам економічної кризи, а також гучним корупційним скандалом у британському парламенті навколо незаконного використання депутатами державних коштів. Крім цього, не варто забувати про низьку активність виборців – на дільниці прийшов лише кожен третій. Для багатьох з них голосування на європейських виборах розглядалося як шанс висловитися проти ЄС та його інституцій.
Італія
 
При досить високій активності виборців (за неявку на дільниці до громадян можуть застосовуватися певні санкції) перемогу на цих виборах здобула правляча партія прем’єр-міністра Сільвіо Берлусконі. Розрив між «Народом свободи» та опозиційною лівоцентристською Демократичною партією склав майже 10%.
Удвічі (з 5 до 10%) покращила свій результат Північна Ліга, яка виступає за автономію економічно розвинутих регіонів Півночі країни. Натомість, жодній з партій ультралівого спрямування не провела до Європарламенту бодай одного свого кандидата.
 
 
Польща
 
Правляча «Громадська платформа» Дональда Туска впевнено перемогла, набравши 44,5% голосів. На другому місці – найбільша опозиційна партія «Право і справедливість» (27,5%). «Союз демократичних лівих» отримав 12, 3%, а селянська партія (PSL) – 7%. Приблизно такою ж була розстановка сил і на парламентських виборах у цій країні, які відбулися півтора роки тому.
 
Перевага «Платформи» виявилася менш значною, ніж очікувалося, однак достатньою для формування другого після німецької ХДС/ХСС національного угруповання у групі ЄНП (28 депутатів разом з PSL). Це буде додатковим фактором на користь висування на посаду спікера Європарламенту колишнього прем’єра Польщі Єжи Бузека, оскільки представник Німеччини Ханс-Герт Поттерінг очолював очолював Європарламент під час каденції 2004-2009 років.
 
 
 
 
 
 
 
Підготував Станіслав Лячинський, експерт Інституту політики.
 
 
 
 

03-06-2014 Петро Порошенко став п'ятим Президентом України
11-03-2014 Євросоюз знижує мита на українські товари
11-03-2014 ЄС готовий підписати політичну частину Угоди про асоціацію з Україною до 25 травня
06-03-2014 У Криму 16 березня на референдум винесуть питання про входження до РФ
24-02-2014 Мінфін підрахував, що Україні потрібно 35 мільярдів допомоги
23-02-2014 Рада привела 32 закони у відповідність до Конституції-2004
21-02-2014 Конституція 2004 року повернулася
06-02-2014 Європарламент схвалив резолюцію щодо України і закликав до санкцій
23-01-2014 ЄС готовий перевірити рахунки українських олігархів, - єврокомісар
22-01-2014 США скасували візи українцям, причетним до розгону Євромайдану
21-01-2014 "Голос України" і "Урядовий кур'єр" надрукували одіозні закони "чорного четверга"
21-01-2014 Генсекретар ООН відреагував на ситуацію в Україні




© Copyright Інститут Політики, 1999-2007.
При повному або частковому використанні матеріалів посилання на Інститут політики обов'язкове