Другий тур виборів Президента України: регіональні особливості та порівняння з попередніми виборами

У цій публікацїі буде розглянуто результати другого туру виборів Президента України, який відбувся 7 лютого 2010 року, проаналізовано регіональний розподіл симпатій виборців. Особливий інтерес становить порівняння результатів цих виборів з попередніми. Адже основні електоральні тенденції (поляризація за регіонами) в цілому збереглися, проте, цього разу більшість голосів отримав не канидат Заходу і Центру, а Південного Сходу.
 
Галичина
 
У цьому регіоні традиційно була зафіксована досить висока явка та значна перевага кандидата, котрий сприймався як «патріотичний» на противагу «проросійському». Щоправда, порівняно з минулими виборами, відсоток голосів за лідера в Галичині був дещо меншим:
 
Область
1994 (Л.Кравчук)
1999 (Л.Кучма)
2004 (В.Ющенко)
2010 (Ю.Тимошенко)
Львівська
93,77
91,59
93,74
86,2
Тернопільська
94,8
92,17
96,03
88,39
Івано-Франківська
94,46
92,3
95,72
88,9
 
Очевидно, деяке зменшення мобілізації було досягнуто за рахунок закликів Віктора Ющенка та Арсенія Яценюка не підтримувати в другому турі жодного кандидата; проте, відсоток «проти обох» у Галичині хоча й був відносно високим і на 2-3% зріс порівняно з 2004 роком, проте залишився нижчим, ніж в середньому по Україні. 
 
Область
1999
2004
2010
Львівська
1,44
0,77
4,15
Тернопільська
1,47
0,54
2,83
Івано-Франківська
1,33
0,55
2,84
По Україні
3,44
2,34
4,36
 
Через нижчу активність виборців за Тимошенко в трьох галицьких областях проголосували на 587 тисяч виборців менше, ніж за Віктора Ющенка під час Помаранчевої революції. Але мобілізація націонал-патріотичного електорату до рівня 2004 року навряд чи була би можливою за даної політичної ситуації в країні. Можна вважати, що на цих виборах Тимошенко в цілому виконала завдання ефективної мобілізації «проти», зокрема, в тих регіонах,  де її результат у першому турі був не надто високий, але в яких при цьому Віктор Янукович мав найбільший антирейтинг.
 
Виборці Віктора Ющенка, який здобув більшість своїх голосів у Галичини, підтримали в 2 турі Тимошенко, але не повною мірою. Можна звернути увагу на  результат у місті Львові, де в першому турі переміг Віктор Ющенко, а у другому турі підтримка Віктора Януковича зросла удвічі – з 8,5 до майже 15% при 7% проти обох кандидатів.
 
Однак загалом зростання рейтингу Януковича в Галичині між першим і другим турами виявилися досить незначним. У Львівській області він набрав 8,6% голосів (на 2,93% і 47 тисяч голосів більше ніж у першому турі). На Івано-Франківщині за Януковича проголосували найменше виборців по Україні – 7,02% (+1,91% і 18 тисяч виборців порівняно з 17 січня). 
 
Найбільш несподіваним виявився результат у 2 турі в Тернопільській області, де Янукович отримав на 5 тисяч голосів менше, ніж у першому турі. За умов зростання явки відсоток голосів також знизився: з 10 до 7,92. Цілком зрозуміло, що такі зміни навряд чи можна пояснити без урахування чинника «нестандартних факторів» чи порушень у день голосування або 17 січня, або 7 лютого.
Інші області Західної України
 
У цих чотирьох областях, де перемогла Юлія Тимошенко, Віктор Янукович додав 167 тисяч голосів порівняно з минулими виборами. Тимошенко, натомість, не вистачило до результату Віктора Ющенка більш, як півмільйона голосів.  
 
Найбільші зміни у симпатіях виборців сталися на Закарпатті, де Янукович набрав 41,5% порівняно із 27% в 2004 році. Окрім традиційно високих результатів у районах, де проживають національні меншини, він переміг у м. Мукачевому та районі (сильний вплив там має угруповання Віктора Балоги). У 2004 році в Мукачівському окрузі впевнено переміг Віктор Ющенко (причому  у третьому турі його перевага зросла з 13 до 37 відсотків).
 
Також лідер Партії регіонів значно покращив свій результат п’ятирічної давнини в Чернівецькій області – з 16,3 до 27,6%. Найбільше результат його зріс у районах компактного проживання румунської національної меншини. 
Центральна Україна
 
Цей регіон відзначається стабільно високим рейтингом для Юлії Тимошенко на минулих виборах, проте, на відміну від Заходу, можливості мобілізації «проти» Віктора Януковича виявилися набагато більш обмеженими. Тому попри лідерство і значну перевагу по регіону, результати в Центрі навряд чи можна вважати для Тимошенко успішними.  Порівняно з показниками «помаранчевого» кандидата у 2004 році, вона тут втратила майже 2 мільйони голосів.
 
Найбільші втрати порівняно з потенціалом «помаранчевого електорату» зразка 2004 року Тимошенко зазнала  у Києві та Київській області – близько 600 тисяч голосів. А за Віктора Януковича тут проголосували на 160 тисяч виборців більше, ніж п’ять років тому. Якщо у столиці дещо відносно низьким виявився відсоток голосів за Тимошенко (в тому числі й за рахунок голосування «проти обох», що характерно для великих міст), то в області низькою виявилася явка. Подібна ситуація – і у Черкаській та Полтавській областях.  
 
У відсотковому ж відношенні найбільш «помаранчевих» голосів було втрачено в Сумській області – Віктор Ющенко тут набрав майже 80%, а Юлія Тимошенко – лише 63%. Звісно, тут слід робити поправку на те, що у 2004 році на Сумщині відігравали значну роль наступні чинники: фактор «земляцтва» (батьківщини В.Ющенка); надзвичайно негативний образ Партії регіонів і тодішнього губернатора Щербаня; активний студентський рух тощо. Проте в цій області кількість голосів за Тимошенко становила лише 65% від «помаранчевих» голосів у 3 турі 2004 року в абсолютних цифрах.
 
Південь та «поміркований Схід»
 
Одеська область стала єдиною на Південному-Сході, яка дала більше голосів за Януковича, ніж у 2004 році (на 36 тисяч). Відповідно, Тимошенко недобрала тут 114 тисяч «помаранчевих» голосів з попередніх виборів (лише 66% від результату Ющенка), що є третім найгіршим результатом по Україні.  Результати в окремих районах досить відрізняються, проте, БЮТ варто зробити з цього висновки.
 
Більш вдалим для Тимошенко виявився результат у Дніпропетровській та Запорізьких областях. Хоча і там не вдалося не лише вийти за межі традиційного «помаранчевого» електорату, але й набрати хоча б такий же відсоток голосів як опонент Януковича у 2004 році. Проте, мобілізація «проти Януковича» там відбулася практично на рівні Галичини – більше 80% від абсолютної кількості голосів у 2004 році.
Донбас
 
Явка у Донецькій та Луганській областях хоч і була нижчою, ніж у 2004 році, проте Партії регіонів вдалося її підвищити і мобілізувати додатково на свою користь майже 880 тисяч голосів порівняно з першим туром (ця цифра співвимірна із розривом між двома кандидатами в другому турі по Україні). Втім, зростання явки при повторному голосуванні на 7-10% не є чимось надзвичайним, подібні показники були зафіксовані і в Галичині.
 
Сподівання БЮТ на «подолання монополії» Партії регіонів та Януковича в Донбасі і цього разу не справдилися. Щоправда, втрати Януковича у другому турі на Донеччині, порівняно з 2004 роком, склали півмільйона голосів, у Луганській області – 260 тисяч. Але це є радше закономірним явищем – на цих виборах надмобілізації не було. Напрошується порівняння з Галичиною, де зафіксовані такі самі тенденції. Зрештою, по всій Україні явка порівняно з 2004 роком знизилася. І зрозуміло, що в регіонах цілковитого домінування Януковича він зазнав і найбільших втрат у кількості голосів (але дуже незначних – у відсотковому вираженні). 
 
Порівняно ж з 2004 роком Юлія Тимошенко отримала в Донецькій області 41 тисячу голосів додатково, а на Луганщині за неї проголосувало лише на 5 тисяч людей більше, ніж за Ющенка під час вирішального голосування у 2004 році. Відбувається процес аналогічний до того, що проходить в Галичині – зменшення загальної напруги і мобілізації «за свого» і «проти чужого» кандидата. Крім того, присутність на телебаченні у якості Прем’єр-міністра, а також співпраця БЮТ з керівниками ряду підприємств уже автоматично мусили додати Тимошенко певні голоси порівняно з дуже низькими відсотком показниками Ющенка у 2004 році. Цей приріст в Донбасі є досить незначним в масштабах країни.
 
Голоси Сергія Тігіпка у 2 турі в Донецькій та Луганській областях майже повністю відійшли до Януковича, так само, як і значна частина голосів Яценюка:
 
Область
Тігіпко (1 тур)
 Яценюк (1 тур)
Всього
Приріст голосів за Тимошенко у 2 турі
Донецька
176049
67431
243480
68451
Луганська
124305
31353
155658
21746
 
Можна піддати сумніву й тезу про «руйнування монополії Партії регіонів на Донбасі». Справді, виборці в цих областях можуть відносно непогано голосувати за «альтернативного кандидата» (того ж Сергія Тігіпка). Але електорату Донбасу не готовий підтримувати Юлію Тимошенко ані у першому, ані в другому турах голосування, що ставить під сумнів саму доцільність активних дій БЮТ в цьому регіоні. 
Висновки
 
Як і у 2004 році, електоральна поляризація в Україні збереглася, проте вже не відчувалася настільки сильно, як у 2004 році. Особливо це  помітно в Галичині та Донбасі, які хоч і були мобілізованими «за» свого кандидата та проти його опонента.
 
Як видно з додатків 1 і 2, мобілізація виборців, а відтак і кількість голосів за Тимошенко і Януковича і в Галичині, і в Донбасі була приблизно однаковою. І Янукович, і його опонентка отримали у своїх «електоральних вотчинах» приблизно 81-82% голосів від показника 2004 року. З цього можна зробити висновок, що радикальний електорат і на Заході, і на Сході виявився у 2010 році однаковою мірою мобілізованим.
 
Єдина відмінність у тому, що Янукович досягнув більшого успіху в Галичині, ніж Тимошенко – в Донбасі. В абсолютних цифрах Віктору Януковичу вдалося набрати в трьох областях Галичини (Львівська, Тернопільська, Івано-Франківська області) на 118 тисяч голосів більше, ніж у 3 турі 2004 року.  Це дещо більше, ніж Юлії Тимошенко – на Донеччині та Луганщині разом узятих (46 тисяч). Проте, для результату в цілому по країні ця різниця не є вирішальною.
 
Результат же виборів визначив, на нашу думку, Центральний регіон та окремі області на Сході та Півдні, де Юлія Тимошенко не використала повною мірою потенціалу щодо мобілізації своїх прихильників.
 
В цьому можна переконатися із наведених нижче додатків. При порівнянні результатів цих виборів із виборами 2004 року слід порівнювати одночасно два показники. Перший – це різниця між результатами 2 туру виборів-2010 та вирішального, третього туру виборів 2004 в абсолютній кількості голосів. Це визначає, наскільки сильно вплинули результати по тій чи іншій області на підсумок голосування по Україні.
 
Другий – це відсоткова частка голосів у 2004 та 2010 році по кожному регіону (більше 100% означає приріст голосів за кандидата порівняно з 2004 роком, менше 100% - відповідне зниження).  Це дозволяє оцінити використання потенціалу мобілізації власних прихильників штабами кандидатів у області.   
Додаток 1. Порівняння результату В.Ющенка у повторному другому турі (26 грудня 2004 року) та Ю. Тимошенко у другому турі 7 лютого 2010 року.
 
 Різниця голосів, 2010-2004
Частка голосів, 2010/2004
Донецька
41207
131,07%
Луганська
5463
105,36%
АР Крим
2822
101,58%
м. Севастополь
2581
113,33%
Запорізька
-49855
82,00%
Миколаївська
-55894
71,92%
Херсонська
-95233
65,62%
Кіровоградська
-98715
74,04%
Харківська
-108153
75,79%
Дніпропетровська
-111751
82,76%
Чернівецька
-112293
72,22%
Рівненська
-112998
81,25%
Одеська
-114540
66,64%
Чернігівська
-115452
77,56%
Волинська
-121196
80,23%
Закарпатська
-127697
68,65%
Житомирська
-129920
75,73%
Тернопільська
-131535
82,01%
Івано-Франківська
-150325
82,96%
Хмельницька
-167884
76,13%
Черкаська
-191504
70,56%
Полтавська
-193929
69,53%
Сумська
-210816
65,63%
Вінницька
-238396
73,67%
Київська
-256847
72,54%
Львівська
-305703
81,08%
м. Київ
-344004
73,53%
 
Додаток 2. Порівняння кількості голосів за В.Януковича у повторному другому турі (26 грудня 2004 року) та у другому турі 7 лютого 2004 року.
 
Динаміка 2004-2010
Частка, 2010/2004
 
 
 
Вінницька
88212
163,27%
м. Київ
85636
129,49%
Київська
74021
147,50%
Сумська
64186
149,21%
Черкаська
59816
141,92%
Закарпатська
58309
135,00%
Хмельницька
51353
136,65%
Львівська
49448
160,75%
Чернівецька
38374
146,23%
Полтавська
37216
113,24%
Тернопільська
37181
280,59%
Волинська
36774
177,52%
Одеська
36538
104,39%
Рівненська
33773
138,52%
Івано-Франківська
31438
219,03%
Житомирська
27566
111,93%
Чернігівська
19400
111,11%
Кіровоградська
13511
107,09%
Херсонська
-4105
98,75%
Миколаївська
-35817
92,57%
м. Севастополь
-37673
82,55%
Запорізька
-61459
92,25%
Харківська
-77216
93,31%
Дніпропетровська
-83273
93,27%
АР Крим
-121894
87,06%
Луганська
-261432
82,51%
Донецька
-505368
82,82%
 
Підготував Станіслав Лячинський, експерт Інституту політики.

03-06-2014 Петро Порошенко став п'ятим Президентом України
11-03-2014 Євросоюз знижує мита на українські товари
11-03-2014 ЄС готовий підписати політичну частину Угоди про асоціацію з Україною до 25 травня
06-03-2014 У Криму 16 березня на референдум винесуть питання про входження до РФ
24-02-2014 Мінфін підрахував, що Україні потрібно 35 мільярдів допомоги
23-02-2014 Рада привела 32 закони у відповідність до Конституції-2004
21-02-2014 Конституція 2004 року повернулася
06-02-2014 Європарламент схвалив резолюцію щодо України і закликав до санкцій
23-01-2014 ЄС готовий перевірити рахунки українських олігархів, - єврокомісар
22-01-2014 США скасували візи українцям, причетним до розгону Євромайдану
21-01-2014 "Голос України" і "Урядовий кур'єр" надрукували одіозні закони "чорного четверга"
21-01-2014 Генсекретар ООН відреагував на ситуацію в Україні




© Copyright Інститут Політики, 1999-2007.
При повному або частковому використанні матеріалів посилання на Інститут політики обов'язкове