У травні в Україні зафіксовано дефляцію

В Україні в травні 2010 року, порівняно з квітнем, дефляція становила 0,6%, з початку року інфляція становила 3,7%.

Про це повідомив Державний комітет статистики.

Згідно з повідомленням, інфляція у травні 2010 року проти травня 2009 року становила 8,5%, у січні-травні 2010 року проти показника аналогічного періоду 2010 року – 10,3%.

Довідково. Уповільнення зростання споживчих цін у весняно-літній період  здебільшого пояснюється сезонними факторами (зниження цін на окремі групи продовольчих товарів). У травні саме зниження цін на продукти харчування (на 1,4%) і стало основним чинником зниження загального індексу споживчих цін.,

Слід відзначити, однак, що у травні 2009 року індекс інфляції становив +0,5% за місяць; у травні 2008 року  +1,6% за місяць; у травні 2007 року +0,6% за місяць. Сам же факт зниження цін на 0.6% спостерігається вперше за останні декілька років; останнє більш-менш відчутне зниження споживчих цін за місяць (0.5%) було зафіксоване в липні 2008 року, після значного їх зростання на протязі попередніх місяців та ревальвації гривні.

В той же час, у квітні-травні 2010 року ціни знижуються вже два місяці поспіль (в квітні дефляція становила 0.3%). Найближчі три літні місяці навряд чи позначаться значним зростанням цін, очікувати відновлення більш-менш помітних темпів інфляції можна лише в останньому кварталі.

Для оцінки динаміки інфляції порівняно з попереднім роком слід звернути увагу на індекс базової інфляції (який виключає адміністративно регульовані ціни і схильні до сезонних коливань елементи). У травні базовий ІСЦ був додатнім і становив 0.2%, і 3% за січень-травень 2010 року. В травні минулого року він становив 0.5%, а за січень-травень минулого року базовий ІСЦ зріс на 7,3%. Тобто, уповільнення інфляції спостерігається і за цим показником, безвідносно до сезонних коливань.

Зниження споживчих цін можна оцінювати в цілому позитивно - як повернення цінової стабільності, охолодження "перегрітих" цін на деякі групи товарів, зростання купівельної спроможності населення. Очевидно, що в Україні купівельна спроможність населення внаслідок економічної кризи залишається досить низькою, що і стримує ціни; крім того, досвід  надавньої економічної нестабільності поряд із деяким відновленням довіри до банківської системи змушує населення заощаджувати. І ці чинники не можуть не позначатися на динаміці споживчих цін. 

Можна згадати, що для розвинутих економік світу дефляція визнається однією з серйозних загроз для економічного зростання, негативний вплив якої може бути не менш значинм, ніж неконтрольоване зростання цін. Адже падіння споживчого попиту має наслідком зниження ціни на товари та послуги; а це, у свою чергу, і далі знижує попит. Дефляція відбирає у інвесторів бажання вкладати кошти у економіку та розвиток бізнесу, оскільки купівельна спроможність грошей за умови  дефляції зростає у будь-якому випадку. Реальна вартість боргових зобов"язань зростає також для тих, хто взяв кредити, якщо при стабільності чи зниженні цін процентні ставки по цих позиках залишаються незмінно високими.

Падіння  попиту на товари призводить і до зростання безробіття, що у свою чергу стимулює подальше падіння попиту і чергове зниження цін. Боротьба зі "спіраллю дефляції" може затягнутися на десятиліття (як це було в 90-х роках в Японії, де тривалий час спостерігалося зниження або стабільність цін за умов відсутності економічного росту).

Втім, зазначимо, що загроза дефляційного сценарію навряд чи  є надто актуальною для України. Хоча доволіі помітний негативний індекс споживчих цін усе ж можна назвати опосередкованою ознакою того, що економічне зростання після кризи не є достатньо стійким.

До речі, ціни на непродовольчі групи товарів та послуги в Україні в травні певною мірою зростали - охорона здоров"я на 0.5%, транспорт на 0.4% (зокрема, паливо та мастила - на 0.6%), послуги ЖКГ та освіта на 0.2%, ресторани та готелі на 0.8% до попереднього місяця. Ці групи товарів демонструють хоч і незначне, але стійке зростання цін з початку року.

Слід звернути увагу також на індекс цін виробників, який у травні зріс на 4,4% до квітня, а у річному вимірі (до травня 2009 року) становить 27,9%. Особливо помітним було зростання цін у добуванні корисних копалин (крім паливно-енергетичних) - 26% за місяць. Зміни цін виробників промислової продукції пов"язане насамперед зі збільшенням попиту на світових сировинних ринках, порівняно з попереднім роком. Вплив ІЦВ на індекс споживчих цін є опосередкованим, але вплив на зростання цін і на споживчі товари це, безперечно, матиме. 

А перегляд комунальних тарифів у окремих населених пунктах та регіонах, сезонне зростання цін на продукти харчування, підвищення акцизних зборів - усе це поверне індексу споживчих цін додатні значення уже в найближчі місяці. Втім, урядовий прогноз щодо інфляції на 2010 рік - 13,1% - є цілком реалістичним. Більше того, за певних обставин (стримання адміністративно регульованих цін і тарифів, відсутність значного подорожчання енергоносіїв) інфляція у поточному році може бути навіть меншою за цю цифру.


03-06-2014 Петро Порошенко став п'ятим Президентом України
11-03-2014 Євросоюз знижує мита на українські товари
11-03-2014 ЄС готовий підписати політичну частину Угоди про асоціацію з Україною до 25 травня
06-03-2014 У Криму 16 березня на референдум винесуть питання про входження до РФ
24-02-2014 Мінфін підрахував, що Україні потрібно 35 мільярдів допомоги
23-02-2014 Рада привела 32 закони у відповідність до Конституції-2004
21-02-2014 Конституція 2004 року повернулася
06-02-2014 Європарламент схвалив резолюцію щодо України і закликав до санкцій
23-01-2014 ЄС готовий перевірити рахунки українських олігархів, - єврокомісар
22-01-2014 США скасували візи українцям, причетним до розгону Євромайдану
21-01-2014 "Голос України" і "Урядовий кур'єр" надрукували одіозні закони "чорного четверга"
21-01-2014 Генсекретар ООН відреагував на ситуацію в Україні




© Copyright Інститут Політики, 1999-2007.
При повному або частковому використанні матеріалів посилання на Інститут політики обов'язкове