За даними Держкомстату, на споживчому ринку у вересні ціни на продукти харчування і безалкогольні напої зросли на 4,4%. Найбільше (в 1,5 разу) подорожчали яйця. На 16,8% зросли ціни на овочі, зокрема на капусту - на 33,5%, картопля - на 22,4%. На 8,9-5,7% стали дорожче тваринні жири, масло, сири, кисломолочна продукція і молоко, на 3,6-2,4% - фрукти, рис, масло, м'ясо і м'ясопродукти.
Алкогольні напої і тютюнові вироби подорожчали на 5,5%, що переважно пов'язано зі збільшенням цін на тютюнові вироби на 9,6%.
НБУ зазначає, що різке зростання індексу споживчих цін (ІСЦ) у вересні на рівні 2,9% було викликане, серед іншого, зростанням цін на сирі продукти на 7,2% за місяць, що становить 2 п.п. внеску в ІСЦ. Прискорення базової інфляції, показник якої у вересні становив 1,5%, додало 0,8 п.п. у ІСЦ.
«Максимальний (із 1998 року) для цього місяця приріст ІСЦ зумовив прискорення річної інфляції споживчих цін до 10,5% (7,4% - із початку року)», - констатує Нацбанк.
Зростання цін на сирі продукти у вересні, перш за все, було обумовлено шоками на окремих товарних ринках. Основними чинниками виступали різке зростання цін на світових продовольчих ринках і погіршення інфляційних очікувань економічних агентів. Внесок сезонного чинника в зростання цін на сирі продукти становив лише 0,2 п.п.
Зміна небазової інфляції у вересні становила 4,5%, що становить 2,1 п.п. внеску в зміну ІСЦ.