В Україні загострюється політична криза
За останні кілька тижнів в Україні суттєво загострилася політична ситуація. У зв’язку із низкою кримінальних справ проти лідерів опозиційних сил, теракт у місті Дніпропетровську, а також через непопулярні рішення влади Україна отримала «червону картку» не лише від своїх громадян, а й від міжнародної спільноти.
Так, гучного резонансу сьогодні набув інцидент, який трапився з Юлією Тимошенко під час перевезення її з Качанівської колонії до лікарні. Всі факти вказують на те, що до лідера опозиційних сил було застосовано грубу фізичну силу, в результаті чого Тимошенко отримала ряд травм.
У свою чергу екс-прем'єр Юлія Тимошенко, яка перебуває у Качанівській виправній колонії в Харкові, оголосила голодування з 20 квітня. На підтримку ув’язненого політика виступили й опозиційні сили, представлені в парламенті, які протягом кількох днів блокували роботу Верховної Ради України, вимагаючи повноцінного розслідування справи про побиття екс-прем’єра у колонії.
Цей випадок не залишив байдужим і міжнародну спільноту, яка забов’язалася не лише втрутитися в ситуацію, а й прийняти ряд непопулярних по відношенню до України дій та санкцій, які б змусили владу змінити вектор відношення до своїх політичних опонентів.
Сьогодні від міжнародних лідерів пролунало чимало заяв, які закликають втрутитися у політичну ситуацію, що склалася в Україні та ввести проти неї конкретні санкції.
Негуманне поводження з екс-прем’єром Юлією Тимошенко серйозно вплине на покращення відносин між Євросоюзом та Києвом. Німецькі політики зазначають, що Угода про асоціацію ЄС з Україною не набере чинності, якщо Тимошенко не відпустять лікуватися за кордон.
Відтак, перспектива укладення Україною Угоди про асоціацію з Європейським Союзом стає все більш примарною. Після заяви Німеччини ще одна країна-учасниця ЄС, Чехія, заявляє, що в нинішніх умовах не збирається ратифікувати угоду, навіть якщо її буде погоджено і підписано.
«Президент Віктор Янукович веде Україну до міжнародної ізоляції», - так оглядачі прокоментували Deutsche Welle відмову президентів Німеччини, Австрії та Чехії відвідати саміт голів держав Центральної Європи 11-12 травня в Ялті.
Сьогодні довіру європейських лідерів до президента Януковича практично зруйновано, а зрушення у відносинах з ЄС можливе лише після парламентських виборів восени.
Окрім цього, у конфліктну площину потрапляє і Євро-2012, яке має відбутися в Україні на початку літа.
Нещодавно Президент Єврокомісії Жозе Мануел Баррозу заявив, що не поїде в Україну під час проведення в цій країні матчів чемпіонату Європи з футболу через ситуацію з екс-прем'єром України Юлією Тимошенко. Комісар ЄС з питань юстиції Вівіан Редінг також оголосила про те, що не поїде на церемонію відкриття Євро-2012, яка відбудеться 8 червня.
Німецькі ЗМІ повідомили, що канцлер Німеччини Ангела Меркель розмірковує над «політичним бойкотом» Євро-2012 в Україні, якщо до початку чемпіонату не буде звільнена Тимошенко. Як повідомлялося, більше половини громадян Німеччини висловилися за те, щоб Меркель не їхала на Євро-2012 в Україну в знак протесту проти ув'язнення Тимошенко.
В свою чергу, Сполучені Штати висловили «глибоку стурбованість» тим, як в Україні поводяться з екс-прем'єр-міністром Юлією Тимошенко, яка перебуває сьогодні у в'язниці і оголосила голодування протесту. Таку заяву зробила американський держсекретар Гіларі Клінтон.
Окрім стурбованості міжнародної спільноти, політично активними залишаються й українські громадяни. По всій Україні на знак солідарності з Тимошенко голодують більше 50 громадян. У декількох депутатів від фракції «БЮТ-Батьківщина», які на знак солідарності з екс-прем’єром оголосили голодування, погіршився стан здоров’я. Разом з тим, люди самі ініціювали збір підписів під телеграмою до Тимошенко з проханням припинити оголошене нею голодування і не ризикувати своїм життям.
На фоні цих подій та заяв для багатьох обурливим виглядає факт обрання нового омбудсмена, якого не підтримують опозиційні сили. Нагадаємо, що 8 лютого 2012 року завершився термін повноважень чинного омбудсмена Н.Карпачової, яка займала цей пост з 1998 року. 24 квітня Верховна Рада обрала нового омбудсмена — урядового уповноваженого в ЄСПЛ Валерію Лутковську. В свою чергу, опозиція вирішила оскаржувати таке рішення в суді.
Також, ситуацію в країні «підігріває» теракт, який нещодавно мав місце у Дніпропетровську. 27 квітня у центрі міста сталася серія вибухів, в результаті чого постраждало близько 40 жителів. У ЗМІ обговорюється у першу чергу політична підоснова трагедії — вибухи прогриміли на тлі гучного скандалу навколо засудженої екс-прем'єра Юлії Тимошенко і незадовго до початку чемпіонату Європи з футболу, який деякі європейські політики закликають бойкотувати.
|