Уроки Олімпійських ігор-2008 для державної політики у галузі фізичної культури та спорту

Висновком ХХІХ Літніх Олімпійських ігор у Пекіні є те, що, не зважаючи на відсутність системної та ефективної державної політики у сфері розвитку фізичної культури і спорту, українські спортсмени та тренери змогли забезпечити надзвичайно високий результат на Олімпіаді-2008...
Завойовано найбільшу кількість нагород за всю історію участі українців в Олімпійських іграх за часів незалежності – 27 медалей. За підсумками Олімпіади у Пекіні, українська збірна посіла 11-те загальнокомандне місце.
 
 Проте це не найкращий результат для України, адже, наприклад, у 1996 році на Олімпіаді в Атланті, наші спортсмени вибороли 9-те місце у загальнокомандному заліку. Крім того, «пекінські» 7 золотих медалей українців поступаються 9 золотим медалям у Атланті (1996 р.) та Афінах (2004 р.).        
 
Таким чином, слід відзначити: хоча результат збірної України на Олімпіаді-2008 є високим, проте не найкращим за всю історію виступів України на Олімпійських іграх. Адже ключовим показником успішності виступів спортсменів є не кількість медалей загалом, а передовсім кількість золотих медалей та загальнокомандне місце у загальному заліку.
 
Другий серйозний висновок, який можна зробити по завершенню Олімпіади, - занепад масового спорту та фізичної культури в Україні. Це пояснюється не лише сухою статистикою, а і тим, що вперше українські представники ігрових видів спорту взагалі не брали участі в Олімпійських іграх у Пекіні.
 
Для України ігрові види спорту, такі як футбол, гандбол, волейбол, баскетбол, водне поло завжди були популярними та конкурентоспроможними на міжнародних змаганнях. Тому цьогорічний «провал» ігрових видів спорту від України на Олімпійських іграх має спричинити до серйозних висновків та відповідних кадрових рішень стосовно відповідальних за ці види спорту чиновників, оскільки вони не виконали запланованих на Олімпіаду завдань.
 
Слід зауважити, що ще кілька років тому, на Олімпіаді в Афінах (2004р.) жіноча збірна команда з гандболу не просто брала участь, а й завоювала бронзову медаль. На Олімпіаді 1992 року у Барселоні українська збірна з гандболу виборола дві медалі (чоловіча команда - золото та жіноча - бронзу), а жіноча збірна з баскетболу посіла перше місце, здобувши золоту нагороду. 
 
Непроста ситуація склалася і у відповідних федераціях вищевказаних видів спорту. Не завжди чиновники, що очолюють відповідну федерацію, забезпечують нормальний розвиток конкретного виду спорту. Ми також не побачили серйозного успіху на Олімпіаді наших представників легкої атлетики.
Зауважимо, що подібні незадовільні результати виступів українських спортсменів пов’язані також із занепадом масового спорту в цілому, оскільки останнім часом в Україні відбулося масове закриття спортивних майданчиків, закладів фізичної культури, скорочення спортивних секцій тощо.
 
Варто звернути увагу і на ситуацію, що склалася в одному з найбільш популярних та профінансованих державою видів спорту – плаванні. При розподілі коштів Національним олімпійським комітетом України та Міністерством у справах сім’ї, молоді та спорту, найбільшу суму було виділено саме на підготовку команди з плавання. Проте, на Олімпіаді в Пекіні українські плавці не принесли жодної нагороди до загальної скарбнички медалей. Для прикладу, на Олімпіаді в Сіднеї в України було 4 медалі з плавання (2 золота і 2 срібла), а в Афінах – 3 (2 золота і 1 срібло).
 
Отже, головним уроком цьогорічної участі України в Олімпійських іграх повинна стати необхідність максимальної концентрації організаційної, управлінської та фінансової уваги держави на розвитку масового спорту та фізичної культури, на відновленні спортивної інфраструктури та на пріоритетному фінансуванні традиційних видів спорту, які ще мають спортивні  школи, тренерський потенціал та спортсменів, що можуть конкурувати на міжнародних змаганнях. Саме сума цих показників може призвести до того, що на наступній олімпіаді Україна буде сподіватися не лише на героїзм спортсменів та тренерів, а вийде підготовленою та впевненою у доброму результаті.
 
* Таблиці показників досягнень українських спортсменів на Олімпійських іграх
 


03-06-2014 Петро Порошенко став п'ятим Президентом України
11-03-2014 Євросоюз знижує мита на українські товари
11-03-2014 ЄС готовий підписати політичну частину Угоди про асоціацію з Україною до 25 травня
06-03-2014 У Криму 16 березня на референдум винесуть питання про входження до РФ
24-02-2014 Мінфін підрахував, що Україні потрібно 35 мільярдів допомоги
23-02-2014 Рада привела 32 закони у відповідність до Конституції-2004
21-02-2014 Конституція 2004 року повернулася
06-02-2014 Європарламент схвалив резолюцію щодо України і закликав до санкцій
23-01-2014 ЄС готовий перевірити рахунки українських олігархів, - єврокомісар
22-01-2014 США скасували візи українцям, причетним до розгону Євромайдану
21-01-2014 "Голос України" і "Урядовий кур'єр" надрукували одіозні закони "чорного четверга"
21-01-2014 Генсекретар ООН відреагував на ситуацію в Україні




© Copyright Інститут Політики, 1999-2007.
При повному або частковому використанні матеріалів посилання на Інститут політики обов'язкове