Медіа-організації закликають Януковича ветувати закон, яким запроваджується цензура

Незалежна медіа-профспілка України, Національна спілка журналістів України та Комісія з журналістської етики звертаються до президента України Віктору Януковичу з вимогою застосувати вето до прийнятого 16 січня закону про внесення змін до закону "Про судоустрій і статус суддів" і процесуальних законів про додаткові заходи захисту безпеки громадян.

Як повідомляється на сайті Незалежної медіа-профспілки України, "зазначеним законом де-факто вводиться цензура".

У повідомленні наголошується, що цей "закон Колесніченка-Олійника" передбачає кримінальну відповідальність за наклеп і за "екстремістську" діяльність в самому широкому розумінні цього слова, що дозволить правоохоронцям залякувати і репресувати незручних журналістів і блогерів.

"Закон Колесніченка-Олійника був прийнятий Верховною Радою України з істотними порушеннями регламенту і без консультацій з громадськістю, журналістами та власниками ЗМІ, хоча регуляторні норми цього акта суттєво вплинуть на інформаційний простір в Україні. Ми бачимо, що цим законом журналістів де-факто підпорядковують правоохоронним органам під загрозою кримінального переслідування. Така державна політика введення цензури неминуче призведе до викривлення уявлення інформаційної картини дійсності засобами масової інформації на догоду тим органам і посадовим особам, яким закон дає репресивні повноваження", - підкреслюється в повідомленні.

Як зазначають у Незалежній медіа-профспілці, цим законом ліквідуються конституційні гарантії свободи слова, передбачені ст.34 Конституції України.

"Журналістська діяльність значно ускладниться у випадку, якщо цей закон вступить в силу. Журналісти змушені будуть робити складний вибір між совістю і професійною етикою і страхом кримінального переслідування з боку правоохоронців", - йдеться в повідомленні.

При цьому, у Незалежній медіа-профспілці підкреслили, що, якщо Янукович не ветує цей закон, він буде нести особисту відповідальність за репресії проти журналістів, які будуть здійснюватися на підставі цього закону.

Як повідомлялося, в Україні введена кримінальна відповідальність за наклеп і екстремістську діяльність. Відповідні норми містяться в законі №3879 (авторства депутатів Партії регіонів Вадима Колесніченка та Володимира Олійника), прийняте на останньому засіданні 3-ї сесії Верховної Ради 16 січня.

У пояснювальній записці автори зазначають, що кримінальна відповідальність за наклеп передбачена у більш, ніж 20 країнах це питання вирішується, в тому числі, "з урахуванням загального рівня культури інформаційних відносин в країні, відповідального ставлення до своїх професійних обов'язків розповсюджувачів інформації, громадських діячів та громадян".

Автори закону впевнені, що в Україні масове поширення набуло таке явище, як екстремізм, "тобто, діяльність, спрямовану на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу, захоплення або утримання влади, розпалювання соціальної, расової, національної, етнічної, мовної чи релігійної ворожнечі та ненависті, здійснення масових заворушень, порушень громадського порядку, хуліганських дій і актів вандалізму".

Відповідно до прийнятого закону, наклеп (свідоме поширення недостовірних відомостей, які ганьблять честь і гідність іншої особи) карається штрафом до 50 неоподатковуваних податком мінімумів доходів громадян або громадськими роботами до 200 годин, або виправними роботами на строк до 1 року. Наклеп у творі, що публічно демонструється в ЗМІ або інтернеті, або ж вчинений особою, раніше судимою за наклеп, карається штрафом від 50 до 300 неоподатковуваних податком мінімумів доходів громадян або громадськими роботами від 150 до 240 годин, або виправними роботами на строк до 1 року. Наклеп, поєднаний з обвинуваченням у вчиненні тяжкого або особливо тяжкого злочину, карається виправними роботами на строк від 1 до 2 років або обмеженням волі на строк до 2 років.

Раніше голова комітету з питань свободи слова та інформації Микола Томенко (фракція "Батьківщина") заявив, що Україна стане державою, в якій офіційно заборонена свобода слова, якщо президент України Віктор Янукович підпише прийнятий парламентом 16 січня закон авторства народних депутатів з фракції Партії регіонів Вадима Колесніченка та Володимира Олійника.

Джерело: Дзеркало тижня


03-06-2014 Петро Порошенко став п'ятим Президентом України
11-03-2014 Євросоюз знижує мита на українські товари
11-03-2014 ЄС готовий підписати політичну частину Угоди про асоціацію з Україною до 25 травня
06-03-2014 У Криму 16 березня на референдум винесуть питання про входження до РФ
24-02-2014 Мінфін підрахував, що Україні потрібно 35 мільярдів допомоги
23-02-2014 Рада привела 32 закони у відповідність до Конституції-2004
21-02-2014 Конституція 2004 року повернулася
06-02-2014 Європарламент схвалив резолюцію щодо України і закликав до санкцій
23-01-2014 ЄС готовий перевірити рахунки українських олігархів, - єврокомісар
22-01-2014 США скасували візи українцям, причетним до розгону Євромайдану
21-01-2014 "Голос України" і "Урядовий кур'єр" надрукували одіозні закони "чорного четверга"
21-01-2014 Генсекретар ООН відреагував на ситуацію в Україні
© Copyright Інститут Політики, 1999-2007.
При повному або частковому використанні матеріалів посилання на Інститут політики обов'язкове