Громадська організація `Інститут політики`

Громадська організація `Інститут політики`

  • Про інститут
  • Новини
  • Політика
  • Громадська думка
  • Економіка
  • Законодавство
  • Проекти
  • Бібліотека

Архів за 1999-2004 роки
Головна

Зміна складу парламентської коаліції не означає відставки всього складу Уряду і Прем’єр-міністра

  • warning: Declaration of views_handler_field::query() should be compatible with views_handler::query($group_by = false) in /home/www/polityka/new/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_field.inc on line 0.
  • warning: Declaration of views_handler_sort::options_validate(&$form, &$form_state) should be compatible with views_handler::options_validate($form, &$form_state) in /home/www/polityka/new/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_sort.inc on line 0.
  • warning: Declaration of views_handler_sort::options_submit(&$form, &$form_state) should be compatible with views_handler::options_submit($form, &$form_state) in /home/www/polityka/new/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_sort.inc on line 0.
  • warning: Declaration of views_handler_sort::query() should be compatible with views_handler::query($group_by = false) in /home/www/polityka/new/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_sort.inc on line 0.
  • warning: Declaration of views_handler_filter::options_validate(&$form, &$form_state) should be compatible with views_handler::options_validate($form, &$form_state) in /home/www/polityka/new/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_filter.inc on line 599.
  • warning: Declaration of views_handler_filter::query() should be compatible with views_handler::query($group_by = false) in /home/www/polityka/new/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_filter.inc on line 599.
  • warning: Declaration of views_plugin_query::options_submit(&$form, &$form_state) should be compatible with views_plugin::options_submit($form, &$form_state) in /home/www/polityka/new/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_query.inc on line 181.
  • warning: Declaration of views_plugin_row::options_validate($form, &$form_state) should be compatible with views_plugin::options_validate(&$form, &$form_state) in /home/www/polityka/new/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_row.inc on line 136.

Конституційно-правових підстав для зміни Глави Уряду у зв’язку з переформатуванням парламентської коаліції не існує. В той же час виходячи з політичної доцільності, парламент може у будь-який час змінити окремих міністрів (...)

Експертна оцінка Інституту політики
 
Обрання 9 грудня на посаду Голови Верховної Ради Володимира Литвина створило передумови для формування в парламенті нової більшості у складі БЮТ, «Нашої України» та Блоку Литвина. У зв’язку з цим політики та експерти висловлюють припущення щодо необхідності відставки Прем’єр-міністра України та призначення нового керівника Уряду у Верховній Раді за поданням Президента.
 
Чи переформатування парламентської коаліції означає відповідно до українського законодавства, відставку Уряду і Прем’єр-міністра? Це питання варто детально розглянути.
 
Конституція України визначає єдину підставу обов’язкового складання повноважень Кабінетом Міністрів України в цілому  – перед новообраною Верховною Радою України (ст. 115 Конституції). Інших причин для складання повноважень усім складом Уряду перед парламентом Основний Закон не наводить.
 
Відповідно до частини 2 цієї ж статті Прем’єр-міністр має також право заявити Верховній Раді України про свою відставку, що означає відставку усього складу Уряду. Проте, Конституція не зобов’язує Прем’єр-міністра йти у відставку в разі припинення діяльності коаліції депутатських фракцій у Верховній Раді. Право заявляти про свою відставку є лише правом, а не обов’язком Глави Уряду та окремих міністрів, і залежить виключно від їх волі.
 
Іншою підставою припинення повноважень Прем’єр-міністра є оголошення Верховною Радою відповідно до ч. 1 ст. 87 Конституції України резолюції недовіри Кабінету Міністрів України. При цьому Уряд виконує свої обов’язки, згідно з ч. 4 ст.115 Конституції до початку роботи новосформованого Кабінету Міністрів України. На сьогодні Верховна Рада України рішення про відставку Кабінету Міністрів не ухвалювала.
 
Таким чином, правових підстав для відставки Прем’єр-міністра України у зв’язку з припиненням діяльності коаліції депутатських фракцій не існує.
 
Разом з тим, до повноважень Верховної Ради України віднесено не лише ухвалення резолюції недовіри Кабінету Міністрів України за пропозицією Президента України або однієї третини конституційного складу Верховної Ради (ст. 87 Конституції), а й звільнення з посад окремих міністрів та керівників ряду центральних органів виконавчої влади (п. 12 ст. 85).
 
Безвідносно від факту формалізації коаліції у парламенті  чи припинення її діяльності, Верховна Рада є повноважною у будь-який час звільнити з посад окремих міністрів та здійснити призначення на ці посади інших осіб у передбаченому Конституцією порядку (за поданням Кабінету Міністрів України). Лише призначення міністра оборони та закордонних справ відбувається відповідно до Конституції за пропозицією Президента України, а подання Кабінету Міністрів на їх звільнення вноситься за згодою Президента (п. 2 ст. 18 Закону «Про Кабінет Міністрів України»). При цьому відставка окремого члена Кабінету Міністрів, на відміну від відставки Прем’єр-міністра, не є підставою для відставки всього складу Уряду.
 
Тому, при наявності політичної доцільності, для зміни керівників окремих міністерств існують усі правові підстави. Така процедура, нагадаємо, неодноразово відбувалася у 2006-2007 роках.
 
Передумови для відставки Уряду можуть бути лише політичними, наприклад, у разі формування у Верховній Раді коаліції, яка ухвалює політичне рішення щодо зміни Глави Уряду. В такому разі Верховна Рада має спершу ухвалити відповідно до ст. 87 Конституції резолюцію недовіри Кабінету Міністрів. Потім, відповідно до процедури, сформульованої у ст. 83 Конституції, новосформована коаліція депутатських фракцій подає кандидатуру Прем’єр-міністра Президентові України, який, у свою чергу, вносить цю кандидатуру до парламенту (вимоги до цієї процедури унормовані у ст. 8 Закону «Про Кабінет Міністрів України»).
 
У нинішній політичній ситуації цілком упевнено можна прогнозувати, що існуюча парламентська більшість у складі БЮТ, більшої частини фракції «Наша Україна – Народна самооборона» та Блоку Литвина не висловлюватиме застережень стосовно перебування Юлії Тимошенко на посаді Глави Уряду. Ймовірним може бути й те, що окремі депутати із фракції «Нашої України» однією з умов своєї участі в коаліції будуть ставити відставку всього складу нинішнього Уряду та проведення повної процедури призначення Прем’єр-міністра. Якщо така група виявиться достатньо впливовою, то можливим є продовження роботи парламенту у нинішньому форматі – без коаліції, однак із більшістю у Верховній Раді.  
  • Верховна Рада
  • Експертна оцінка
  • Коаліція
  • Новини Інституту політики
  • Політика

В закладки

 

Схожі матеріали:

  • Відставка Арсенія Яценюка: крок до створення нової парламентської більшості?
  • Позачергові парламентські вибори: 7 ризиків для суспільства
  • Ярослав Київський: Конфлікт інтересів по-українськи: родинні зв’язки у Верховній Раді VI скликання
  • На другій сесії Рада провалила майже дві третини запропонованих Кабміном законопроектів
  • Рада дозволила випуск векселів

  1. Верховний суд закрив тему ціни закордонного паспорта: 170 гривень

    Верховний суд України остаточно визначив, що виготовлення закордонного паспорту має коштувати 170 гривень.

    Як повідомляє Демократичний альянс, відповідним рішенням суд останньої інстанції в Україні підтвердив правоту руху "Стоп свавіллю в...

  2. На Євромайдані створили народне об'єднання «Майдан»

    Народне віче на Євромайдані у Києві ухвалило резолюцію про створення загальнонаціональної організації Народне об'єднання «Майдан».

    На голосування текст резолюції поставив Олександр Турчинов, виступаючи зі сцени, повідомляє Українська ...

  3. ЄС закликає українську владу утриматися від сили

    У світлі інформації про мобілізацію силовиків на вулицях Києва, що надходить із України, Європейський Союз закликає українську владу утриматися від застосування сили.

    Про це заявив міністр закордонних справ головуючої в ЄС Литви Лінас Лінкявічюс, відкриваючи прес-конференцію, яка присвячена Раді зі співробітництва ЄС - Азербайджан в понеділок у...

  4. Держсекретар США закликав українську владу дослухатися до думки народу

    Державний секретар США Джон Керрі заявляє, що народ України повинен мати право вільно висловлювати свою думку, а керівництво України - дослухатися до нього. 

    Як повідомили УНІАН у...

  5. Країни НАТО засудили розгін Євромайдану

    Глави МЗС країн НАТО засудили надмірне застосування сили в Україні і закликали сторони утриматися від насильства та розпочати діалог. 

    Як повідомляє УНІАН, про це заявив генеральний секретар НАТО Андерс Фог Расмуссен...

Збір матеріалів

Вибори Президент України Європарламент Громадські опитування Рейтинг Соціологічне дослідження Конституція України Аналітичний огляд Закон України Місцеве самоврядування Верховна Рада Кабінет Міністрів Держбюджет Експертна оцінка Оцінка діяльності Вибори Президента України Думка киян Держкомстат Законопроект Вибори до Верховної Ради Виборча кампанія Євроінтеграція Українське демократичне коло Рівень довіри
ще теги
  • Про інститут
  • Новини
  • Політика
  • Громадська думка
  • Економіка
  • Законодавство
  • Проекти
  • Бібліотека

© Copyright Інститут Політики, 1999-2010.
При повному або частковому використанні матеріалів посилання на Інститут політики обов'язкове


 

Мапа сайту