ПРАВО ВИБОРУ:
  списки політичних партій та виборчих блоків

ВИБОРЧІ СПИСКИ ПАРТІЙ ТА БЛОКІВ: ПОРІВНЯЛЬНИЙ АНАЛІЗ



Виборчі списки партій та блоків відіграють надзвичайно велике значення для розуміння кадрового потенціалу політичних сил, що беруть участь у парламентських виборах.

Партійна виборча система, як важливий елемент демократичного політичного режиму, досі піддається серйозній критиці з боку центральної та регіональних влад. Серед аргументів, спрямованих проти збільшення ролі партій у формуванні парламенту, останнім часом з'явилися й такі: партії відірвані не лише від суспільства, а й від рядових членів; формування виборчих списків носить непрозорий характер. Закритий характер не лише прийняття партійних рішень, а й підготовки партійних кадрів, дійсно є серйозною перешкодою на шляху до становлення партійно-відповідальної влади і сприйняття її суспільством.

Дане видання знайомить громадськість не лише з п'ятіркою лідерів виборчих списків партій та блоків, а подає повні виборчі списки усіх суб'єктів виборчого процесу із зазначенням коротких біографічних даних. Подано також аналіз кожного окремого списку за ознаками професійної діяльності, статі, освіти, віку тощо.

Пропонований довідник дозволить значною мірою "відкрити" для громадськості виборчі партійні списки, а отже зробити більш прозорою виборчу кампанію у партійній частині, допомагаючи громадянам зробити свій свідомий вибір.

У довіднику подаємо виборчі списки політичних партій та блоків у відповідності до жеребкування, проведеного Центральною виборчою комісією, та згідно з постановами ЦВК щодо реєстрації та повторної реєстрації кандидатів у народні депутати по загальнодержавному багатомандатному виборчому округу.


Соціально-демографічні характеристики

Соціально-демографічна структура списків свідчить, що законодавча робота у Верховній Раді наступного скликання залишиться роботою переважно для чоловіків із вищою освітою у віці 45 і більше років. Принаймні в середньому у списках 77% чоловіків і 23% жінок, у віці 18-29 років - 9%, 30-49 років - 49%, 50 років і більше - 42%. 86% із зареєстрованих кандидатами у народні депутати мають вищу освіту. Можна прогнозувати, що асиметрія за ознакою статі у наступній Верховній Раді не зменшиться порівняно з попередньою. Адже в списках партій, які мають шанси подолати 4% бар'єр, частка чоловіків складає близько 90%. У списку блоку "Наша Україна" - 90% чоловіків, у списку КПУ - 86%, СДПУ (о) - 87%, блоку "За єдину Україну!" - 92%. І ця частка ще вища у можливій "прохідній" частині списку.

Частка кандидатів у віці 30-49 років є найбільшою у списках партій та блоків партій "ЗУБР" (73%), "Яблуко" (69%), "Команда озимого покоління" (62%), партія "Нова сила" (61%), Ліберальна партія України (оновлена) (60%). Тенденція тут така: чим менше шансів у партії заручитися підтримкою не менше, ніж 4% виборців, тим вища частка кандидатів у народні депутати у віці 30-49 років. Виключенням у наведеному списку є хіба що партія "Яблуко". Серед тих, хто швидше за все потрапляє у Верховну Раду наймолодшими є кандидати від ПЗУ, Блоку "Наша Україна", об'єднання "Жінки за майбутнє".


Аналіз виборчих списків за професіями

Найчисельнішою групою у партійних списках є підприємці (до них зараховувалися вищі керівники ЗАТ, ВАТ, ТОВ, концернів, фірм, компаній, торгових домів; при цьому вищі керівники державних підприємств фіксувалися окремо). Частка підприємців у виборчих списках в середньому складає 20%. Вона є найвищою у 22 суб'єктів виборчого процесу, сягаючи 50% у короткому списку Всеукраїнської партії трудящих і 46% у "Команди озимого покоління". Водночас у списку Блоку НаталіїВітренко підприємців - 3%, у Комуністичної партії України - 5%.

Другою за чисельністю групою є партійні кадри: керівники партійних осередків, помічники народних депутатів, працівники секретаріатів та консультанти парламентських фракцій. У середньому їхня частка дорівнює 9%. Водночас у списку Блоку Наталії Вітренко налічується 22% партійних активістів, у списку КПУ - 19%, СПУ -17%. Лише одна партія -Українська морська партія - не включила до списку жодного партійного активіста. А у Всеукраїнському політичному об'єднанні "Жінки за майбутнє" таких 1 %. У середньому представництво у 7% у списках мають ще чотири категорії потенційних законодавців: викладачі вузів, державні службовці різних рівнів, пенсіонери, а також ті, хто тимчасово не працює. Частка державних службовців є найвищою у списку "Жінки за майбутнє" (25%) і блоку "За єдину Україну!" (22%), що природно для партій, які називають "партіями влади". У списку блоку "ЗУБР" кожен п'ятий тимчасово не працює, проте найбільшою частка безробітних є у списку Української національної асамблеї - 27%. У невеликому списку блоку Української партії та Всеукраїнської партії міжнаціонального порозуміння "Новий світ" 35% -це викладачі вищих навчальних закладів та наукові співробітники. У списку Партії вкладників та соціального захисту 30% пенсіонерів, а в списку Селянської партії майже кожен четвертий (23%) уже не працює за віком. Пенсіонерів немає лише в списках чотирьох партій та блоків - блоків "За єдину Україну!", "ЗУБР", Української партії та Всеукраїнської партії міжнаціонального порозуміння "Новий світ", а також Всеукраїнської партії трудящих.

6% списків - це депутати Верховної Ради України чи Верховної Ради Криму, тобто ті, хто має досвід законодавчої роботи. У списку КПУ таких 33%, у списку Блоку Наталії Вітренко - 22%, у списку Блоку Віктора Ющенка "Наша Україна" - 18%. Народні депутати відсутні у списках 11 партій та блоків партій.


Співвідношення членів партій та позапартійних

Ступінь гомогенності (однорідності) списків партій за ознакою належності до партії є досить високою. У середньому 92% внесених до списків мають партійний квиток. При цьому партії більш однорідні: із 21 партії у списках 6-ти знаходяться тільки члени партії (Ліберальна партія України (оновлена). Партія всеукраїнського об'єднання лівих "Справедливість", ПЗУ, Партія реабілітації тяжкохворих України, Українська морська партія, Партія вкладників і соціального захисту).

Найменше членів партії у блоці "Команда озимого покоління" (37%) та блоці Української партії та Всеукраїнської партії міжнаціонального порозуміння "Новий світ" (59%).


Регіональне представництво у виборчих списках

В середньому кожен четвертий, зареєстрований Центральною виборчою комісією кандидатом у депутати в багатомандатному окрузі, живе у Києві, 45% - в обласних центрах, 25% - в містах та селищах міського типу, а 5% живе у селі. Дніпропетровська, Донецька області, АР Крим, а також Запорізька, Львівська і Харківська області усі разом дали 26% кандидатів у депутати.

Є дві полярні групи партій та блоків партій, які умовно можна назвати "києвоцентричними" та "регіональноцентричними". До першої групи належать партія "Християнський рух", у списках якої 56% киян. Блок Віктора Ющенка "Наша Україна" (53% киян), блок "Проти всіх" (53% киян), блок "Єдність" (50% киян). У другу, "регіональноцентричну" групу, входять СДПУ на чолі з Ю.Буздуганом (92% списку складають жителі різних областей України), УНА (91%), Партія всеукраїнського об'єднання лівих "Справедливість" (88%), КПРС (86), Партія вкладників та соціального захисту (84%), СПУ (80%). Досить рівномірно представлені області й у списках окремих партій. Жодна з партій чи блоків партій не базується на представниках однієї, чи навіть двох або трьох областей. Виняток складають Українська морська партія (10 номерів у списку) і Українська партія та Всеукраїнська партія міжнаціонального порозуміння "Новий світ" (17 номерів у списку є представниками лише п'яти областей). Проте, скажімо, у списку УНА не представлені тільки 10 областей, а найбільше жителів Черкаської області.

Сергій МАКЄЄВ,
доктор соціології

Повна версія для друку

Оптимізм українців щодо чесності виборів суттєво зріс
----------------
Рейтинг кандидатів у Президенти України
----------------
Вийшов електронний щотижневик "Прозора політика" №46(51)
----------------
Вийшов електронний щотижневик "Прозора політика" №45(50)
----------------
Вийшов електронний щотижневик "Прозора політика" №44(49)
----------------
Вийшов електронний щотижневик "Прозора політика" №43(48)
----------------
Вийшов електронний щотижневик "Прозора політика" №42(47)
----------------
Вийшов електронний щотижневик "Прозора політика" №41(46)
----------------
Вийшов електронний щотижневик "Прозора політика" №40(45)
----------------
Вийшов електронний щотижневик "Прозора політика" №39(44)
----------------
Інші новини
----------------


© Copyright Інститут Політики, 1999-2003.
При повному або частковому використанні материалів посилання на Інститут політики обов'язкове.