22 листопада 2002 року в Україні найімовірніше з'явиться оновлений, але некоаліційний Уряд



Коментар директора Інституту політики, Голови Комітету Верховної Ради України з питань свободи слова та інформації Миколи Томенка

22 листопада може вирішитися доля нинішнього Уряду. Отримати посаду Прем'єр-міністра мають шанси три кандидатури (у порядку ймовірності): нинішній Прем'єр Анатолій Кінах, голова Донецької облдержадміністрації Віктор Янукович та Перший віце-прем'єр Олег Дубина.

Сам процес формування коаліційного уряду буде дуже непростим. Після заяви представника Президента у парламенті О.Задорожнього про можливість визначення більшістю кандидатури Прем'єр-міністра, у середовищі більшості загостриться боротьба за цю посаду. Конкуренція між лідерами депутатських груп, що сформувалися на основі депутатів-мажоритарників, лідерами партій, що пройшли за списками "Єди", та лідерами СДПУ(о) стосується також і посад міністрів.

Можливе перебування кожного з цих кандидатів на посаді Прем'єр-міністра матиме різнопланові наслідки.

Збереження на посаді Прем'єр-міністра Анатолія Кінаха означатиме, що Вікторові Медведчуку вдалося остаточно закріпитися на владному "олімпі". У такому разі ближчим часом буде проведено "чистки" в місцевих державних адміністраціях, спрямовані виключно в інтересах СДПУ(о).

Віктор Янукович шукатиме на посаді Прем'єр-міністра компенсацію за значний внесок Донеччини у досягнення блоку "За єдину Україну!" на парламентських виборах. Таке призначення означатиме посилення боротьби за владу і контроль над економічними ресурсами між донецьким та київським угрупованнями. У такому разі існує ймовірність, що бізнесмен Рінат Ахметов і Прем'єр-міністр Віктор Янукович будуть здатні поширити нинішню політичну культуру Донецького регіону на всю Україну.

З точки зору боротьби донецького та київського угруповань кандидатура Олега Дубини, як представника Дніпропетровського регіону, може виглядати як така, що урівноважуватиме і послаблюватиме гостроту боротьби інтересів, що стоять за В. Януковичем і А. Кінахом.

Утім, останнє слово у виборі лишається за Президентом України. Воно й визначить, хто буде наступним Прем'єр-міністром.

Однак, є певні аксіоми, які будуть справедливими при будь-якому з перелічених варіантів:

- будь-який варіант розвитку подій приведе до створення швидше за все оновленого, аніж нового Уряду;

- Уряд не буде коаліційним, оскільки не матиме системного зв'язку з так званою парламентською більшістю; до цього Уряду не увійдуть блок "Наша Україна" чи інші опозиційні фракції;

- участь "Нашої України" в призначенні нового глави Уряду може звестися до того, що фракція підтримає кількома голосами висунення того кандидата, який проводитиме політичну реформу, що її вимагає "Наша Україна" (запровадження пропорційної системи виборів, прийняття законів про Кабінет Міністрів тощо);

- Прем'єр оновленого Уряду не буде реальною кандидатурою для перемоги на наступних президентських виборах.


Оптимізм українців щодо чесності виборів суттєво зріс
----------------
Рейтинг кандидатів у Президенти України
----------------
Вийшов електронний щотижневик "Прозора політика" №46(51)
----------------
Вийшов електронний щотижневик "Прозора політика" №45(50)
----------------
Вийшов електронний щотижневик "Прозора політика" №44(49)
----------------
Вийшов електронний щотижневик "Прозора політика" №43(48)
----------------
Вийшов електронний щотижневик "Прозора політика" №42(47)
----------------
Вийшов електронний щотижневик "Прозора політика" №41(46)
----------------
Вийшов електронний щотижневик "Прозора політика" №40(45)
----------------
Вийшов електронний щотижневик "Прозора політика" №39(44)
----------------
Інші новини
----------------


© Copyright Інститут Політики, 1999-2003.
При повному або частковому використанні материалів посилання на Інститут політики обов'язкове.