"> Інститут політики

Микола ТОМЕНКО: Можливе рішення Конституційного Суду щодо правомірності балотування Леоніда Кучми на третій президентській термін буде нищівним ударом по іміджу демократичної та правової держави.

 

Кінець тижня традиційно ознаменувався розповсюдженням “гучної” інформації. Головною політичною новиною вчорашнього дня, безперечно, стала інформація, розповсюджена суддею-доповідачем Конституційного Суду України по справі щодо можливості Леоніда Кучми бути обраним Главою держави третій раз поспіль. Отже, за експертними висновками Інституту держави і права ім. Корецького НАН України, Київського національного університету, Одеської національної юридичної академії та Харківського державного університету чинний Глава держави таки має право третій раз підряд балотуватися на посаду Президента України! Переконаний, що ця інформація шокувала багатьох вітчизняних юристів, зокрема випускників зазначених вищих навчальних закладів. Для мене очевидно, що такі “експертні висновки” не могли писати кваліфіковані юристи. Адже, напевно, не варто в черговий раз повторювати, що і Конституція Української РСР, яка діяла до прийняття чинної Конституції, і Конституційний договір між Президентом України та Верховною Радою України від 8 липня 1996 року, і Закон “Про вибори Президента України” чітко передбачали, що одна й та ж особа не може бути обраною Президентом України більше двох строків підряд. І про це знають не тільки студенти вже першого курсу юридичних факультетів, а й школярі, які у старших класах починають вивчати основи правознавства.

Крім того, поява таких висновків ще раз підтверджує факт, що більшість відомих вищих навчальних закладів України перебувають сьогодні під жорстким адміністративним пресом.

Ті люди, які намагаються переконати Президента у правомірності його балотування на третій термін, безперечно, передбачають багатоваріантність розвитку подій. На мій погляд, передбачаються два варіанти розвитку подій: політичний та іміджевий.

Так, прийняття позитивного рішення Конституційного Суду по цій справі та змін до Конституції щодо обрання Глави держави Верховною Радою дають можливість Леоніду Кучмі без значної боротьби втретє здобути пост Президента. Очевидно, що за умови скасування прямих президентських виборів, чинний Глава держави, як ніхто інший з провладних кандидатів на пост Президента, має змогу мобілізувати всі сили для проходження своєї кандидатури через парламент.

Крім того, можливий й інший варіант розвитку подій.

Очевидно, що в разі прийняття Конституційним Судом України позитивного рішення по цій справі, українська влада в черговий раз втратить довіру розвинутих демократичних та правових країн Європи та буде піддана нищівній критиці з їхнього боку. В такому разі, у Леоніда Кучми буде шанс заявити про те, що він не йде на третій термін президентства, навіть незважаючи на висновок єдиного органу конституційної юрисдикції в Україні. Відповідно, він “дистанціюється” від виборів та нібито виступає “гарантом” їх прозорості і демократичності.

У будь-якому випадку, ця справа для Конституційного Суду України є випробуванням на демократію та дотримання принципів законності верховенства права. Фактично, Конституційний Суд сьогодні стоїть перед історичним вибором. Саме від його рішення буде залежати те, чи піде подальший розвиток України у напрямку демократії, або нас в черговий раз чекає консервація нинішнього жахливого стану в країні.


Оптимізм українців щодо чесності виборів суттєво зріс
----------------
Рейтинг кандидатів у Президенти України
----------------
Вийшов електронний щотижневик "Прозора політика" №46(51)
----------------
Вийшов електронний щотижневик "Прозора політика" №45(50)
----------------
Вийшов електронний щотижневик "Прозора політика" №44(49)
----------------
Вийшов електронний щотижневик "Прозора політика" №43(48)
----------------
Вийшов електронний щотижневик "Прозора політика" №42(47)
----------------
Вийшов електронний щотижневик "Прозора політика" №41(46)
----------------
Вийшов електронний щотижневик "Прозора політика" №40(45)
----------------
Вийшов електронний щотижневик "Прозора політика" №39(44)
----------------
Інші новини
----------------


© Copyright Інститут Політики, 1999-2003.
При повному або частковому використанні материалів посилання на Інститут політики обов'язкове.