Результат виборів у Росії – одночасний успіх і поразка правлячої еліти

 

Коментар директора Інституту політики, Голови Комітету Верховної Ради України з питань свободи слова та інформації Миколи Томенка

 

За попередніми результатами парламентських виборів у Росії в очі кидається перемога влади. Цілком очевидно, що президент Росії матиме Державну Думу, в якій не буде щонайменшого натяку на опозиційність. Усі політичні сили, які могли хоча б мінімально нагадувати конкурентів, було або витіснено з парламенту (СПС і “Яблуко”), або перетворено на маргінальну політичну силу в Думі (Комуністична партія Російської Федерації). Контрольовані владою ЗМІ (а це майже всі ЗМІ Росії) під час виборчої кампанії працювали головним чином на “Єдину Росію”, “Родіну” та ЛДПР, але проти “Яблука”, СПС і КПРФ.

Таким чином, уже зараз можна з достатньою переконливістю прогнозувати, що Володимир Путін, швидше за все, переможе вже в першому турі президентських виборів, які відбудуться в березні, та, можливо, ініціює перегляд Конституції з метою ще підсилити свою владу або збільшити кількість термінів перебування на посаді президента.

Однак, у стратегічному плані результат парламентських виборів може означати програш не лише російської політичної верхівки, але й самої Росії. Річ у тім, що такі “несподівано” високі результати, здобуті на виборах політичними силами, що виступають за відродження Російської імперії, зокрема блоків ЛДПР та “Родіна”, будуть насторожувати не лише Захід, але й держави СНД.

Перемога тих сил, що виступають за відродження імперії, може викликати погіршення міжнародного іміджу Росії в Європі, де Росія має стратегічний інтерес та намір грати важливу роль.

Наявність великого лобі тих сил, що виступають за повернення Росії імперського статусу, підштовхуватиме Володимира Путіна до проведення більш наступальної політики щодо інших держав, і, зокрема, щодо держав СНД.

Крім того, наявність опозиції, здатної хоча б мінімально критикувати владу, є важливою запорукою ефективності влади.

У Росії ж опозицію на загальнонаціональному рівні фактично ліквідовано. Аналіз голосувань у Державній Думі демонструє, що, приміром, така політична сила, як ЛДПР, не провела жодного голосування проти президента.

Результати російських виборів можуть прямо стосуватися України. Тепер такими впливовими парламентськими силами, як ЛДПР і блок “Родіна”, найімовірніше, вже незабаром будуть підняті питання Тузли, інші проблеми, що прямо зачіпають національні інтереси України.

Україна змушена буде мати справу з тим фактом, що всі серйозні політичні сили в Росії грають на полі ідей відродження імперії. Під час виборчих перегонів це стосувалося навіть такої в цілому ліберальної політичної сили, як Союз правих сил, один з лідерів якої – Анатолій Чубайс запропонував ідею “ліберальної імперії”. Тож, вибори переконливо продемонстрували, наскільки кардинально відрізняється політичний ландшафт в Україні і Росії.


Оптимізм українців щодо чесності виборів суттєво зріс
----------------
Рейтинг кандидатів у Президенти України
----------------
Вийшов електронний щотижневик "Прозора політика" №46(51)
----------------
Вийшов електронний щотижневик "Прозора політика" №45(50)
----------------
Вийшов електронний щотижневик "Прозора політика" №44(49)
----------------
Вийшов електронний щотижневик "Прозора політика" №43(48)
----------------
Вийшов електронний щотижневик "Прозора політика" №42(47)
----------------
Вийшов електронний щотижневик "Прозора політика" №41(46)
----------------
Вийшов електронний щотижневик "Прозора політика" №40(45)
----------------
Вийшов електронний щотижневик "Прозора політика" №39(44)
----------------
Інші новини
----------------


© Copyright Інститут Політики, 1999-2003.
При повному або частковому використанні материалів посилання на Інститут політики обов'язкове.