Микола ТОМЕНКО,
директор Інституту політики,
народний депутат України

 Влада цілеспрямовано формує думку суспільства
про неминучість фальсифікації результатів виборів Президента

 Така, на перший погляд абсолютно непрогнозована теза однозначно випливає навіть з поверхневого аналізу висловлювань у засобах масової інформації, результатів різноманітних соціологічних опитувань та виступів деяких державних діячів. Тобто, виникає ситуація, коли влада цілеспрямовано готує суспільство до того, що вибори Президента в цьому році будуть “найбруднішими”, нечесними, непрозорими, а їх результати будуть однозначно фальсифіковано.

На підтвердження такої думки достатньо подивитися на наступні цифри останніх соціологічних опитувань, які були оприлюднені у багатьох засобах масової інформації.Згідно з результатами згаданих опитувань, більше третини потенційних виборців вважають, що результати виборів будуть однозначно фальсифіковано. А понад половину респондентів висловились про те, що вибори будуть недемократичними, непрозорими та нечесними!

Слід зазначити, що таких результатів опитувань не було за всю “виборчу” історію сучасної України. А висновок у цій ситуації напрошується один. Нинішня влада повністю усвідомлює те, що вона не в змозі виграти чергові президентські вибори. І саме тому, сьогодні, вона готує “запасний” сценарій у разі свого програшу. Його суть полягає у маніпулюванні громадською думкою, нав’язуванні суспільству ідеї про безумовну і неминучу фальсифікацію результатів виборів, а відповідно і проголошення їх недійсними. На мій погляд, влада усвідомлює, що це для неї єдиний шанс залишитися у керма держави.

Звичайно, можна говорити про те, що влада такою маніпуляцією буде намагатися, насправді, реалізувати “простий” сценарій. Тобто, за допомогою фальсифікації результатів виборів забезпечити перемогу свого кандидата. Однак, вона усвідомлює, що в такому разі, одразу після реалізації такого сценарію, вона, безумовно, перетвориться на об’єкт критики міжнародної спільноти, демократичних інституцій, втратить залишки довіри в українському суспільстві. Саме тому владою готується до реалізації вже згаданий “запасний” сценарій.

Суть його полягає в наступному. Влада програє вибори. Однак, їх результати оголошуються фальсифікованими та приймається рішення про недійсність виборів Президента. Таким чином, фактично скасовується перемога опозиційного кандидата. А результатом реалізації цього сценарію буде можливість чинного Президента Л. Кучми, так би мовити, “наводити порядок у країні” та й надалі керувати державою.

Такий песимістичний сценарій підтверджується ще й моніторингом засоби масової інформації на предмет згадування у їхніх інформаційних повідомленнях прізвищ опозиційних лідерів. Не зважаючи на тотальну заборону згадування у засобах масової інформації у позитивному ключі прізвищ, наприклад, Ющенка, Мороза, Тимошенко; ми натомість постійно споживаємо інформацію про них лише як про авторів застосування “брудних” технологій тощо.

Така кампанія влади вже дала результат. Як вже відзначалося, майже половина суспільства переконана, що результати виборів будуть фальсифіковані!

Очевидно, що сьогодні для опозиційних та центристських демократичних сил вкрай важливо спільно виробити правила поведінки під час проведення виборчої кампанії та підрахунку голосів. Виробити чіткі спільні заходи реагування у разі фальсифікації результатів виборів.

В іншому випадку, можна буде говорити про те, що демократичні сили не зможуть переконати суспільство і владу в можливості забезпечення правового та демократичного характеру президентських виборів. В такому разі, потрібно буде констатувати про крах ідеї виборів Президента як демократичного інструменту зміни правлячої еліти та побудови правової, соціальної та європейської країни.


Оптимізм українців щодо чесності виборів суттєво зріс
----------------
Рейтинг кандидатів у Президенти України
----------------
Вийшов електронний щотижневик "Прозора політика" №46(51)
----------------
Вийшов електронний щотижневик "Прозора політика" №45(50)
----------------
Вийшов електронний щотижневик "Прозора політика" №44(49)
----------------
Вийшов електронний щотижневик "Прозора політика" №43(48)
----------------
Вийшов електронний щотижневик "Прозора політика" №42(47)
----------------
Вийшов електронний щотижневик "Прозора політика" №41(46)
----------------
Вийшов електронний щотижневик "Прозора політика" №40(45)
----------------
Вийшов електронний щотижневик "Прозора політика" №39(44)
----------------
Інші новини
----------------


© Copyright Інститут Політики, 1999-2003.
При повному або частковому використанні материалів посилання на Інститут політики обов'язкове.