США і парламентські вибори в Україні

Візити високоповажних представників адміністрації Дж.Буша до Києва у лютому 2002 року (заступника Держсекретаря США П.Добрянскі; делегації США на чолі з головою Національного демократичного інституту США (НДІ), колишнім Держсекретарем США М.Олбрайт; помічника заступника Держсекретаря США С.Пайфера) підтверджують той факт, що у ставленні до нашої держави офіційний Вашингтон приділяє підвищену увагу розвитку внутрішньополітичних процесів в Україні, дотриманню нею загальновизнаних демократичних прав і свобод, має намір корегувати свою політику по відношенню до України з урахуванням цього фактору. Варто зазначити, що США офіційно заявили про те, що вони надають особливої ваги результатам парламентських виборів 2002 року, сподіваючись при цьому, що новообрана Верховна Рада України буде дотримуватися прозахідного курсу.

Напередодні візиту М.Олбрайт до Києва сенатори Бен Найтхорс Кемпбелл (Ben Nighthorse Campbell) від штату Колорадо, Кристофер Додд (Christopher J.Dodd) від штату Коннектікут, Сем Браунбек (Sam Brownback) від штату Канзас, а також Хілларі Клінтон (Hillary Clinton) від Нью-Йорка подали на розгляд Сенату США проект резолюції №205 про передвиборну ситуацію в Україні. Презентуючи  резолюцію Сенату США, сенатор Бен Кемпбелл зазначив, що цей документ є свідоцтвом зацікавленості США в демократичному розвитку України. Однак, на думку авторів резолюції, зараз Україна перебуває в критичній ситуації, і тільки результати парламентських виборів дадуть відповідь на питання, чи буде Україна рухатися вперед або назад. У резолюції викладені основні моменти, що викликають занепокоєння США: недосконалість виборчого законодавства України; проблеми, що супроводжували попередні вибори; неоднозначна поведінка влади в розслідуванні вбивства Георгія Гонгадзе. Крім того, документ містить основні рекомендації Сенату щодо проведення нинішніх парламентських виборів в Україні: дотримання демократичних норм, допуск міжнародних спостерігачів, прийняття нового виборчого законодавства.

Оцінюючи розгляд Сенатом США проекту вищезазначеної резолюції, результати візитів до України П.Добрянскі, М.Олбрайт, С.Пайфера, не можна не помітити сумніви американської сторони щодо чесного, прозорого і демократичного ведення парламентських 2002 року виборів в Україні. При цьому, американська сторона надає особливої значущості суспільному контролю за ходом виборів з метою попередження порушень за безпосередньої участі неурядових організацій, забезпечення рівного доступу учасників виборчого процесу до засобів масової інформації. Негативно американською стороною сприйнято відхилення Верховною Радою України 13 грудня 2001 року законопроекту про політичну рекламу і агітацію, вето Президента України на закон про проведення теледебатів за участю представників різних політичних сил, що беруть участь у виборчій кампанії.

Аналіз резолюції Сенату США №205 засвідчує широку поінформованість американської сторони щодо всіх нюансів нинішньої передвиборної кампанії. Так в резолюції були названі порушення виборчого законодавства, на які звернули увагу ЗМІ:

–   використання службового становища з метою підтримки конкретних політичних сил;

–   тиск влади на опозицію та незалежні ЗМІ;

–   поширення безкоштовної матеріальної допомоги та послуг, щоб вплинути на виборців;

–   примушення вступити в політичну партію і робити внески у виборчу кампанію;

–   поширення анонімної і компрометуючої інформації про політичних опонентів.

На думку експертів Інституту політики, поява вищезазначеного проекту резолюції Сенату США підтверджує тенденцію про незмінність курсу офіційного Вашингтона на підтримку незалежної, демократичної та орієнтованої на ринкові відносини України за умов здійснення нею дієвих кроків з реформування власної економіки та політичної системи. Відтак США в цілому не мають наміру «псувати відносини» з Україною.

Фактично визнано поширення в Україні корупції та переслідування ЗМІ з боку української влади, використання «державного ресурсу» (у більш поширеному варіанті – адміністра­тивного ресурсу) на підтримку окремих політичних партій; те, що попередні вибори відбу­лися за численних порушень, громадяни «не зовсім» довіряють політичній системі України, що склалася на сьогодні. По суті недемократичними (такими, що не відповідають демокра­тичним нормам) визнано президентські 1999 року вибори; під сумнів поставлено їх
результати. Постановка американською стороною питання про чесні і прозорі вибори (її побоювання в цьому плані) характеризує сучасний рівень довіри США до нинішньої української влади.

Зміст проекту резолюції засвідчує, що дотримання Україною загальновизнаних у світі принципів демократії, прав людини, верховенства закону, проведення чесних і прозорих парламентських виборів американська сторона розглядає як обов’язкову умову інтеграції України в Європу (набуття асоційованого членства в Євросоюзі), а також надання фінансової допомоги України.

В проекті резолюції міститься заклик американських сенаторів до української влади дозволити Комісії з прав людини, а також країнам-членам ОБСЄ, приватним структурам і організаціям місцевого та іноземного походження повний доступ до всіх аспектів виборчого процесу, включаючи, зокрема, доступ до: процедури голосування та підрахунку голосів на виборчих дільницях; засідань виборчих комісій в день виборів; оформлення результатів голосування. На думку експертів Інституту політики, вирішення цього пи­тання має чітко базуватися на дотриманні норм чинного виборчого законодавства України, на загальновизнаних принципах невтручання будь-якої іноземної держави у внутрішні справи (політику) іншої іноземної держави, до яких відноситься й формування вищого зако­но­давчого органу країни. Все це ще раз свідчить про посилення зовнішнього контролю за парламентськими виборами в Україні, до якого активно будуть залучені європейські структури.

Американська сторона з огляду на практику проведення виборчих кампаній в Україні також очікує від української влади прийняття нового виборчого закону (або внесення змін до чинного законодавства), в якому б чітко були відображені положення, що містяться у пункті 3 запропонованої на розгляд Сенату США резолюції №205.

Варто зазначити, що напередодні візитів вищезазначених високоповажних осіб США до України, американський Центр стратегічних та міжнародних досліджень розробив рекомендації владним структурам США, іншим західним державам щодо формування та реалізації політики по відношенню до України за нових геополітичних та геоекономічних реалій. Примітно, що ряд положень проекту резолюції Сенату США збігається з цими рекомендаціями: неприпустимість маніпулювання виборчим процесом; надання рівних можливостей усім кандидатам тощо. При цьому в рекомендаціях зазначається, що «президентську адміністрацію» України очікують небажані для неї міжнародні наслідки (у т.ч. економічні) у випадку нечесно проведених виборів. По суті в проекті резолюції №205 Сенату США завуальовано міститься таке ж саме попередження: за відсутності політичних зрушень в Україні, недотримання нею принципів демократії вона може позбутися фінансової допомоги, економічних пільг з боку США та європейського співтовариства.

Цілком вірогідно, що з огляду на нинішній стан розвитку демократії в Україні, очікуючи результатів парламентських виборів, Сенат США не прийняв остаточного рішення щодо ухвалення проекту резолюції №205 про передвиборну ситуацію в Україні. Примітно, що в Палаті представників Конгресу США сьогодні знаходиться законопроект, яким передбачена поступова відміна торгових обмежень американського уряду по відношенню до України. Мова йде про відміну поправки Джексона-Веніка до Торгового акту США, що обмежувала торгівлю США з СРСР. У якості передумови до відміни цієї поправки США наполягають на прискоренні темпів економічних реформ, проведення чесних і прозорих парламентських 2002 року виборів в Україні. Варто відмітити, що офіційний Вашингтон (про що, зокрема, переконливо засвідчили візити до України високоповажних осіб США вже в нинішньому році) чітко дав зрозуміти українським можновладцям, що він надає особливої ваги результатам парламентських виборів 2002 року. Одним з підтверджень цієї тенденції може бути поява у січні 2002 року в американських та українських ЗМІ статті С.Пайфера і К.Паскуаля «Заявка України на вирішальне місце в історії». Серед ключових моментів статті – проведення чесних виборів в Україні.

      Резолюція Сенату США №205

Оптимізм українців щодо чесності виборів суттєво зріс
----------------
Рейтинг кандидатів у Президенти України
----------------
Вийшов електронний щотижневик "Прозора політика" №46(51)
----------------
Вийшов електронний щотижневик "Прозора політика" №45(50)
----------------
Вийшов електронний щотижневик "Прозора політика" №44(49)
----------------
Вийшов електронний щотижневик "Прозора політика" №43(48)
----------------
Вийшов електронний щотижневик "Прозора політика" №42(47)
----------------
Вийшов електронний щотижневик "Прозора політика" №41(46)
----------------
Вийшов електронний щотижневик "Прозора політика" №40(45)
----------------
Вийшов електронний щотижневик "Прозора політика" №39(44)
----------------
Інші новини
----------------


© Copyright Інститут Політики, 1999-2003.
При повному або частковому використанні материалів посилання на Інститут політики обов'язкове.