ГРОМАДСЬКА ДУМКА
ПРО ГОЛОВНІ ПОДІЇ В УКРАЇНІ ТА СТОЛИЦІ

25 лютого – 5 березня 2001 року на замовлення Інституту політики компанія GfK-USM (Українські опитування та дослідження ринку) провела опитування громадської думки населення України. Усього опитано 1000 осіб, помилка вибірки в межах 3%. Вивчалися політичні уподобання громадян.

Ставлення до політичної кризи

Останнім часом і влада і опозиція активно сперечаються про визнання чи невизнання існування політичної кризи. Натомість громадська думка не тільки визнає її існування, а й виробила щодо неї цілком певне відношення. На запитання про те, “як Ви ставитеся до акції “Україна без Кучми?” лише 4% відповіли, що вони нічого не знають про неї, майже все населення знає про неї, слідкує за нею. Майже три чверті громадян України мають свою думку щодо акції, а 28% не визначили свого ставлення. Зокрема, дві п’ятих населення України (42%) ставляться до неї позитивно і лише кожний четвертий (26%) – негативно.

Серед тих, хто ставиться до акції позитивно, 61% опитаних вважають, що Президент повинен самостійно залишити свою посаду, 29% – що Верховна Рада ініціює процедуру імпічменту. Решта (кожний десятий), хоча й ставиться до акції позитивно, проте, не знає, що доцільно робити в цій ситуації.

Партійні уподобання

За рік до наступних виборів у Верховну Раду із своєю підтримкою конкретних політичних партій визначилися лише 58,2% громадян України, серед яких 16,5% мають намір голосувати проти всіх. Водночас 15,4% респондентів сьогодні заявляють про свою неучасть у виборах, а 26,4% не змогли визначитися. Зважаючи на це, оцінку реальної підтримки зроблено із врахуванням думки тих громадян, хто підтримує конкретну партію, або не підтримує нікого, проте голосувати збирається. В останньому випадку зростає й частка тих, хто голосував би проти всіх.

Таблиця 1.

Якщо б вибори до Верховної Ради відбулися найближчої неділі,
за яку партію Ви проголосували б?
(% до тих, хто визначився)

Комуністична партія України

20,1

Соціалістична партія України

8,9

Партія зелених України

6,4

Соціал-демократична партія України (об’єднана)

5,8

Народно-демократична партія

5,2

“Реформи і порядок”

5,0

Народний рух України

4,8

“Батьківщина”

3,3

Прогресивна соціалістична партія України

3,3

Український народний рух

2,9

“Трудова Україна”

2,1

“Демократичний союз”

1,5

“Яблуко”

1,2

Інші партії

1,6

Голосував би проти всіх

27,9

За даними на лютий 2001 року 7 політичних партій України долають 4% бар’єр – КПУ, СПУ, ПЗУ, СДПУ(о), НДП, ПРП, НРУ. Ще три партії мають шанси потрапити до Верховної Ради – “Батьківщина”, ПСПУ, УНР.

Можна припускати, що ті, хто голосував би проти всіх, а також ті, хто не визначився, становлять скоріше не можливий електорат існуючих партій, а, так би мовити, “резерв” адміністративного ресурсу і діючої влади. Якщо, наприклад, Партія регіонів України (М. Азаров) чи “Трудова Україна” (С. Тігіпко) претендуватимуть на роль “партії влади”, то саме тут поки що знаходиться і “надійно зберігається” їх електоральна підтримка.

Ставлення до арешту Юлії Тимошенко

Проти колишнього віце-прем’єра Юлії Тимошенко було висунуто звинувачення у корупції та дачі хабарів, за яким її було арештовано. Це не могло не викликати увагу українських ЗМІ й громадської думки. Ставлення української громадськості як до факту висунення звинувачень, так і до її арешту доволі однозначне.

Таблиця 2.
(у %)

 

Так,
вважаю

Ні,

Не вважаю

Нічого про це не знаю

Важко
відповісти

Чи вважаєте ви звинувачення Юлії Тимошенко у корупції
справедливим і обгрунтованим?

56,5

9,6

5,2

28,7

Чи вважаєте ви арешт Юлії
Тимошенко справедливим
і обгрунтованим?

53,0

14,6

4,8

27,6

Можна відмітити лише, що кількість співчуваючих Юлії Тимошенко у питанні арешту на 5% більша кількості співчуваючих у питанні висунення звинувачень. Причому, ситуація в Києві дещо відрізняється від загальноукраїнської. Так, лише 44,5% киян вважають справедливими і обгрунтованими звинувачення Тимошенко, а 14,4% з цим не погоджуються. У справедливості й обгрунтованості її арешту погоджуються 37,5% мешканців столиці та 26,9% не погоджуються.

Президентські вибори

У зв’язку з тим, що політична криза зачіпає перш за все Президента України та його структури, а також те, що боротьба за уряд також пов’язується політичними гравцями з перспективою нових президентських виборів, цікаво було визначити сьогоднішні симпатії громадської думки стосовно наступного глави держави.

Таблиця 3.

“Якби найближчої неділі відбулися вибори Президента України,
за кого з можливих претендентів ви б проголосували?”,
(у %)

Віктор Ющенко (Прем’єр-міністр України)

15,3

Петро Симоненко (Комуністична партія)

10,0

Олександр Мороз (Соціалістична партія)

6,7

Віктор Медведчук (Соціал-демократична партія України (об’єднана)

3,1

Наталія Вітренко (Прогресивно-соціалістична партія України)

2,8

Юлія Тимошенко (партія “Батьківщина”)

2,0

Євген Марчук (секретар Ради національної безпеки і оборони)

1,8

Юрій Кравченко (Міністр внутрішніх справ)

0,7

Сергій Тігіпко (партія “Трудова Україна”)

0,7

Сергій Головатий (народний депутат України)

0,5

Іван Плющ (Голова Верховної Ради)

0,5

Володимир Литвин (глава Адміністрації Президента)

0,2

Микола Азаров (голова Державної податкової адміністрації)

0,1

Важко відповісти

30,4

Голосував би проти всіх

13,2

Не брав би участі у виборах

12

Звертає на себе увагу те, що гіпотетичні “офіційні” наступники Президента Кучми (Медведчук, Марчук і ще менше Тігіпко) мають недостатньо високі рейтинги для старту виборчої кампанії. Особи, які вважалися найближчими до Президента, але чиї прізвища фігурують у матеріалах, пов’язаних з виникненням політичної кризи (Кравченко, Литвин, Азаров) мають так само малий рейтинг, як і один з головних діячів опозиції Сергій Головатий. Інший лідер опозиції Олександр Мороз продовжує користуватись довірою лише свого усталеного електорату, як і лідер комуністів Петро Симоненко.

Натомість лідер рейтингу нинішній Прем’єр-міністр Віктор Ющенко має непогані стартові позиції в умовах, коли питання наступних президентських виборів ще не достатньо актуалізувалося у громадській думці (майже кожен третій для себе цього питання ще не вирішив), особливо, якщо згадати, що його діяльність на чолі Уряду схвалює 35% респондентів при 15% противників.


Оптимізм українців щодо чесності виборів суттєво зріс
----------------
Рейтинг кандидатів у Президенти України
----------------
Вийшов електронний щотижневик "Прозора політика" №46(51)
----------------
Вийшов електронний щотижневик "Прозора політика" №45(50)
----------------
Вийшов електронний щотижневик "Прозора політика" №44(49)
----------------
Вийшов електронний щотижневик "Прозора політика" №43(48)
----------------
Вийшов електронний щотижневик "Прозора політика" №42(47)
----------------
Вийшов електронний щотижневик "Прозора політика" №41(46)
----------------
Вийшов електронний щотижневик "Прозора політика" №40(45)
----------------
Вийшов електронний щотижневик "Прозора політика" №39(44)
----------------
Інші новини
----------------


© Copyright Інститут Політики, 1999-2003.
При повному або частковому використанні материалів посилання на Інститут політики обов'язкове.