ПОСТАНОВА
“Про подання Тернопільського міського голови щодо реєстрації ініціативної
групи із всеукраїнського референдуму”

 

До Центральної виборчої комісії 28 травня 2001 року надійшло подання Тернопільського міського голови Кучеренка А. І. від 23 травня 2001 року №607/01 щодо реєстрації ініціативної групи із всеукраїнського референдуму у складі 145 осіб, утвореної на зборах громадян України, що відбулися 16 травня 2001 року в місті Тернополі. Відповідно до поданих документів зазначеними зборами схвалено пропозицію про проведення всеукраїнського референдуму з винесенням на нього таких питань:

Чи Ви згодні з тим, що за те, що сталося з Україною та її народом за всі роки правління Президента Л. Д. Кучми (катастрофічне руйнування економіки, різке погіршення добробуту народу, зростання злочинності і корупції, падіння авторитету України в світі, масові порушення прав громадян та інше), він повинен в знак каяття сам добровільно подати у відставку та проголосити заяву про неї відповідно до статей 108 та 109 Конституції України?”;

“Чи Ви згодні з тим, що в Україні внаслідок правління Л. Д. Кучми утвердився авторитарний, антидемократичний владний режим і тому потрібно після відставки нинішнього Президента встановити європейську модель організації влади, за якої народ через обраних ним своїх представників бере участь у формуванні Кабінету Міністрів України та здійснює контроль за його діяльністю?”.

Перевіркою щодо відповідності поданих до Центральної виборчої комісії документів вимогам Закону України “Про всеукраїнський та місцеві референдуми” (далі – Закон) встановлено, що документи зборів не відповідають вимогам цього Закону, а збори громадян України, що відбулися 16 травня 2001 року в місті Тернополі (кінотеатр “Перемога”), проведені з порушенням Закону.

У документі, що засвідчує реєстрацію учасників зборів, та списку членів ініціативної групи мають місце виправлення, не оформлені належним чином. Учасники зборів з № 119 по 159 зареєстровані без зазначення імен та по батькові, що не відповідає вимогам частини четвертої статті 16 Закону. Прізвище Галушкової Валентини Семенівни внесено до списку учасників зборів двічі під № 147 та № 222.

На порушення вимог частини четвертої статті 16 Закону питання щодо обговорення доцільності проведення всеукраїнського референдуму не включалося до порядку денного.

Частина восьма статті 16 Закону передбачає, що список членів ініціативної групи із всеукраїнського референдуму має містити відомості, що посвідчують їх особу. Однак, у поданому до Центральної виборчої комісії списку відомості про те, ким і коли видані такі документи, відсутні.

Недостовірними є відомості щодо обрання ініціативної групи із всеукраїнського референдуму. Відповідно до протоколу ініціативна група обрана у складі 145 осіб. Фактично до списку ініціативної групи, поданого для реєстрації, внесено 152 особи, а прізвища п’яти осіб у ньому викреслені (Кузь Роман Орестович, Кузь Наталія Вікторівна, Кукало Павло Володимирович, Радзивіл Петро Дем’янович, Дідушок). Крім того, до списку ініціативної групи включено двох громадян, які не досягли 18 років: Мостецький Андрій Ярославович, 29 липня 1983 року народження, та Шпак Юрій Богданович, 25 травня 1983 року народження, що суперечить частині першій статті 7 та частині першій 16 Закону. Як засвідчує протокол зборів, членами ініціативної групи ці громадяни на зборах не обиралися, а в списках учасників зборів їх прізвища закреслені.

На порушення частини восьмої статті 16 Закону точне формулювання питань, що пропонується винести на всеукраїнський референдум, а також списки учасників зборів не підписані головою і секретарем зборів.

Зобов’язання членів ініціативної групи про додержання законодавства України про референдум підписані 145 особами, тобто тією кількістю, що була обрана на зборах, серед яких є троє громадян, які відповідно до протоколу зборів не були обрані до складу ініціативної групи (Романюк Ірина Петрівна, Атаманчук Тарас Богданович, Орішко Петро Михайлович), а також двоє зазначених вище неповнолітніх. У той же час п’ять громадян (Антохів Василь Іванович, Гончарик Андрій Васильович, Б’ялий Назар Дмитрович, Базюта Андрій Григорович, Ломейко Алла Валентинівна), зареєстровані учасниками зборів і відповідно до протоколу обрані членами ініціативної групи, зобов’язання не підписали, що суперечить вимогам частини третьої статті 17 Закону.

Зазначені факти свідчать про недостовірність відомостей, що містяться у поданих до Центральної виборчої комісії документах, а тому не можуть мати передбачених Законом правових наслідків.

Незважаючи на невідповідність документів зборів вимогам вищезазначеного Закону, Тернопільський міський голова Кучеренко А.І. на порушення вимог частини четвертої статті 17 Закону подав до Центральної виборчої комісії документи щодо реєстрації ініціативної групи.

Відповідно до пункту 20 частини першої статті 92 Конституції України організація та порядок проведення референдумів визначаються виключно законами України. Згідно з частиною першою статті 1 Закону референдум – це спосіб прийняття громадянами України шляхом голосування законів України, інших рішень з важливих питань загальнодержавного значення. Таким чином, Конституція та чинне законодавство України передбачають проведення всеукраїнського референдуму, в тому числі й за народною ініціативою, лише як зобов’язального (імперативного) референдуму, результати якого є обов’язковими для розгляду і прийняття рішень відповідними органами державної влади в порядку, визначеному Конституцією України та законами України. Питання, запропоновані для затвердження зборами громадян 16 травня 2001 року в місті Тернополі, за своїм змістом відповідно до статей 3, 5 Закону не можуть бути предметом всеукраїнського референдуму, оскільки не передбачають прийняття рішень, щодо внесення змін і доповнень до Конституції України, прийняття, зміни або скасування законів України чи їх окремих положень, прийняття рішень, що визначають основний зміст Конституції України, законів України та інших правових актів.

Враховуючи викладене та керуючись статтею 2, частиною другою статті 3, статтею 15 Закону України “Про Центральну виборчу комісію”, статтями 1-3, 5, частиною першою статті 7, статтею 16, частинами першою, третьою та четвертою статті 17 Закону України “Про всеукраїнський та місцеві референдуми”, Центральна виборча комісія п о с т а н о в л я є:

 

Відмовити в реєстрації ініціативної групи із всеукраїнського референдуму, утвореної на зборах громадян 16 травня 2001 року в місті Тернополі.

 

 

Голова М.РЯБЕЦЬ

Центральної виборчої комісії

 


Оптимізм українців щодо чесності виборів суттєво зріс
----------------
Рейтинг кандидатів у Президенти України
----------------
Вийшов електронний щотижневик "Прозора політика" №46(51)
----------------
Вийшов електронний щотижневик "Прозора політика" №45(50)
----------------
Вийшов електронний щотижневик "Прозора політика" №44(49)
----------------
Вийшов електронний щотижневик "Прозора політика" №43(48)
----------------
Вийшов електронний щотижневик "Прозора політика" №42(47)
----------------
Вийшов електронний щотижневик "Прозора політика" №41(46)
----------------
Вийшов електронний щотижневик "Прозора політика" №40(45)
----------------
Вийшов електронний щотижневик "Прозора політика" №39(44)
----------------
Інші новини
----------------


© Copyright Інститут Політики, 1999-2003.
При повному або частковому використанні материалів посилання на Інститут політики обов'язкове.