ЛУКАШЕНКО ОЛЕКСАНДР ГРИГОРОВИЧ
Біографічна довідка
Народився 30 серпня 1954 року в селищі міського типу Копись Оршанського району Вітебської області. Білорус.
Закінчив історичний факультет Могильовського педагогічного інституту (1975 р.) і Білоруську сільськогосподарську академію (1985 р.). За освітою – вчитель історії та суспільствознавства, економіст агропромислового виробництва.
Отримав різнобічний досвід практичної роботи.
У 1975-1977 рр., а згодом у 1980-1982 рр. служив у прикордонних військах і в Радянській Армії.
У 1977-1978 рр. перебував на державній службі у районному виконавчому комітеті Ради депутатів трудящих.
У 1978-1980 рр. працював відповідальним секретарем Шкловської районної організації Всесоюзного товариства «Знання».
З 1982 р. – на різноманітних посадах в агропромисловому комплексі.
У 1990 р. О.Лукашенка обрано до парламенту – Верховної Ради Республіки Білорусь, де він очолив комісію Верховної Ради по боротьбі з корупцією (квітень 1993 р. – червень 1994 р.).
10 липня 1994 р. О.Лукашенко був обраний президентом Республіки Білорусь. Він отримав понад 80% голосів виборців. О.Лукашенко є головнокомандувачем Збройних Сил Республіки Білорусь, очолює Раду Безпеки республіки.
У квітні 1996 р. обраний головою Вищої Ради Співтовариства Білорусі й Росії, а з квітня 1997 р. – голова Вищої Ради Союзу Білорусі й Росії.
У 1995 р.обраний Почесним академіком Російської Академії соціальних наук. З травня 1997 р. – президент Національного олімпійського комітету Білорусі. У травні 1997 р. став лауреатом Міжнародної премії імені М.О.Шолохова – «за мужню політичну публіцистику і самовіддану позицію у захисті народних інтересів».
27 вересня 1998 р. – Білоруською православною церквою нагороджений Орденом Хреста Святої Єфросинії Полоцької за великий внесок у духовне відродження народу.
Одружений. Дружина – Галина Родіонівна, держслужбовець, працює у Шкловському райвиконкомі. Має двох синів – Віктора і Дмитра.
Тези передвиборчої програми
За сильну і процвітаючу Білорусь!
«Майбутні
президентські вибори – більше, ніж обрання того
або іншого політика. Це – визначення
долі держави».
(О. Лукашенко)
Дорогі співвітчизники! Друзі!
У переддень перших президентських виборів ми були кинуті в пучину системної кризи держави. Загальний спад виробництва становив 40 відсотків. Сільське господарство було відкинуте на 20 років назад. Інфляція – 1.700 відсотків на рік. Виробництво на переважній кількості підприємств було зупинене...
Тоді злочинність замахнулася не тільки на безпеку громадян, але й на саму державу. Корупція паралізувала роботу влади. По живому розрізані традиційні зв’язки братських народів... Я обіцяв відвести народ від провалля, врятувати Білорусь від економічного краху і політичного хаосу.
I. ДЕЯКІ ПІДСУМКИ
Поки не можна сказати, що ми живемо багато і в достатку. Для цього, як визнають і мої політичні опоненти, треба працювати десятиріччя. Але:
РАЗОМ З ВАМИ ми зробили дуже багато з того, що можна було зробити за цей короткий термін. І це – при наших обмежених ресурсах, неминучому впливі кризових явищ у світовій економіці і при постійному зростанні цін на енергоносії, що ввозяться.
РАЗОМ З ВАМИ ми втримали країну від розвалу і анархії, релігійного розколу і міжнаціональної розні і в кінцевому результаті – від громадянської війни. Білоруське суспільство живе сьогодні єдиною і дружною сім’єю народів. Десятки тисяч жителів інших країн їдуть в Білорусь – острівець миру і злагоди – в пошуках спокійного і нормального життя.
РАЗОМ З ВАМИ ми зберегли загальнонародну власність, утримали країну від розграбування і дикої приватизації, бездумно не продали за безцінь заводи і землю-годувальницю, не дали криміналу стати політичною силою і прорватися у владу. Сьогодні навіть наші недруги визнають, що Білорусь є однією з найменш корумпованих держав світу.
РАЗОМ З ВАМИ ми можемо пишатися тим, що за індексом людського розвитку ООН наша країна сьогодні випереджає всі республіки колишнього Радянського Союзу і більшість країн Східної Європи.
РАЗОМ З ВАМИ – і це саме головне – вперше за всю історію нашого багатостраждального білоруського народу саме при своєму першому Президентові ми побудували дійсно незалежну і суверенну державу, з якою рахуються і будуть рахуватися як на Заході, так і на Сході. Ми не піддалися спокусі крушити створене поколіннями, йти по вкрай болісному і небезпечному шляху «шокової терапії», на якому людину підстерігають безробіття, злидні і відчай.
РАЗОМ З ВАМИ ми йдемо своїм шляхом поступових перетворень і вдосконалень. Вони засновані на укладі життя білоруського народу, що історично склався, на наших небагатих природних, але невичерпних інтелектуальних ресурсах.
II. ЦІЛІ І ПРІОРИТЕТИ
Всебічно вивірена і науково обгрунтована стратегія майбутньої білоруської держави визначена в Програмі соціально-економічного розвитку Республіки Білорусь на 2001-2005 роки, прийнятої другими Всебілорускими народними зборами.
Цілі – різке підвищення добробуту народу і наближення його до рівня економічно розвинених європейських держав шляхом поступального, еволюційного руху вперед, грунтується на політичній і соціально-економічній стабільності суспільства. Вмонтовування білоруської економіки в систему світових господарських зв’язків під контролем суспільства і держави, підтримка наукового потенціалу.
Пріоритети. Вони не вигадані, вони вистраждані роками нашої спільної роботи. Це не обіцянки. Це – практика життя суспільства:
Експорт – це виробництво високотехнологічної наукомісткої продукції та реалізація її на світових ринках. Це стабільне надходження валюти в скарбницю держави і трудовим колективам. За останні роки експорт білоруської продукції в країни далекого зарубіжжя збільшився майже в 2 рази, що сприяло зростанню виробництва і зміцненню національної валюти.
Житло – це затишний дім і тепле вогнище для кожної сім’ї та громадян, які його потребують. За останні 5 років в країні побудовано понад 300 тисяч квартир і будинків. Понад 1 мільйон людей отримали житло, серед них – переважна частина – молодь. У новому п'ятиріччі квартири і будинки будуть будуватися ще активніше. Будуть всіляко підтримуватися і заохочуватися індивідуальні забудови. Будемо будувати переважно на селі, розвивати малі міста і селища. Кожна сім’я, кожний, хто потребує житла, повинен і буде мати реальну перспективу побудувати свій будинок. Житло – це не тільки дах над головою. Це міцна і здорова сім’я – найважливіша цінність, основа будь-якого суспільства. А здорова сім’я – це жінка, жінка-мати, жінка-господиня, берегиня домашнього вогнища. А здорова жінка – це здорові діти, здорове суспільство, нація. Тому підтримка і повага до жінки в нашому суспільстві стане першорядним завданням. Збережемо жінку, оточимо її турботою і увагою – збережемо націю!
Продовольство – це підтримка селянства, це продовольча безпека держави. Ми йдемо по шляху реформування сільського господарства, але без поспіху, розсудливо. Вдосконалювати форми організації сільськогосподарського виробництва будемо так, як вирішать трудові колективи і органи влади на місцях. При цьому буде неодмінно збережене крупнотоварне виробництво, колгоспи і радгоспи примусово розганятися не будуть! Державна власність на землі сільськогосподарського призначення – головне надбання всього народу – буде збережена. Забезпечити ці пріоритети зможе тільки здорова і освічена людина. Тому:
Наука, стимулювання інвестицій по впровадженню її результатів,
Здоров’я нації стане головним інструментом державної політики по досягненню цілей і реалізації пріоритетів розвитку Білорусі.
III. ГАРАНТІЇ БІЛОРУСЬКОМУ НАРОДУ
Влада завжди буде слухати і чути народ. Безпощадна боротьба з корупцією, чванством, хамством, кумівством і «сімейними» кланами буде посилена. Кримінал ніколи не прорветься у владу! «Зламати» державу, пограбувати народ не вийде!
Політичні гарантії:
Дотримання основних конституційних прав і свобод людини: права на життя, права на працю, права на захист від незаконного втручання в особисте життя, права власності.
У Білорусі буде створений інститут уповноваженого з прав людини. Але Президент не може перекласти свій конституційний обов’язок бути гарантом прав людини на який би то не було інститут. Тільки Глава держави, володіючи по Конституції широкими повноваженнями, зможе забезпечити гарантію прав і свобод громадян.
Верховенство права і рівність всіх громадян перед законом. Президент країни створює всі умови для ефективної роботи уряду, парламенту, судів і місцевих державних органів. Президент і депутат, бізнесмен і робітник зобов’язані і будуть беззаперечно підкорятися рішенню суду. Будуть рішуче присікатися будь-які спроби тиску на суд, але й судді будуть нести відповідальність перед законом за результати своєї діяльності.
Прямий діалог з людиною. Прийняття основних рішень стратегічного розвитку країни тільки через пораду з народом (референдум, Всебілоруські народні збори).
Свобода віросповідань. Кожна людина має право обирати свою дорогу до свого храму. Нікому не буде дозволено нав’язувати громадянам Білорусі ту або іншу віру!
Свобода слова. Кожна людина має право на власну думку, вона також буде мати право вільно і без обмежень її висловлювати. Всякі спроби з боку керівників і чиновників «заткнути рота» громадянинові будуть присікатися!
Реальна рівність білоруської і російської мов. Збереження їх державного статусу.
Соціально-економічні гарантії:
Гідна зарплата. Рішенням других Всебілоруських народних зборів в майбутній п’ятирічці вона досягне 250 доларів на місяць в середньому по країні. При цьому збережемо соціальні гарантії, не допустимо обвалу цін. Учитель, лікар, учений будуть отримувати зарплату в 1,2-1,5 раза вище середньої.
Ціноутворення. До моменту стабілізації цін на життєво важливі групи товарів вони будуть під контролем держави. Зниження цін будемо домагатися збільшенням кількості якісних товарів.
Лібералізація
економіки, стимулювання підприємницької активності людини. Буде
спрощений процес реєстрації підприємницьких структур, передусім виробничих і
тих, що надають послуги населенню. Контроль виробничих підприємств і фірм буде здійснюватися
1 разів на рік, інших підприємств – 2 рази на рік. Число видів діяльності, що
ліцензуються, буде скорочене до 10-12.
Робота. Збереження і підтримка ефективно працюючих підприємств – головні гарантії збереження робочих місць. Буде заохочуватися малий і середній бізнес – джерело нових робочих місць. У Білорусі кожна молода людина має і буде мати право першого робочого місця.
Підтримка стариків, людини в біді, повага до ветеранів і пенсіонерів гарантуються. Буде забезпечена справедливість в розподілі безкоштовних ліків для інвалідів і хронічно хворих. Пенсії за 5 років будуть підвищені більш ніж в 2 рази. Люди, потерпілі від чорнобильської катастрофи, всі роки були оточені турботою Президента. Так буде і надалі. Чорнобиль – біль і важкий хрест нашого народу. Він ще довго буде впливати на економіку і політику нашої держави.
Освіта. Молоді громадяни Білорусі будуть завжди і скрізь відчувати підтримку держави. Кожному бажаючому і здібному гарантується можливість отримання вищої освіти, а випускникам всіх учбових закладів – можливість працевлаштування. Комп’ютер і Інтернет – в кожну школу, в кожний вуз, оскільки в XXI столітті держава може мати перспективи гідного розвитку тільки на основі інформатики. Талановиті школярі та студенти будуть і надалі заохочуватися через спеціальні фонди Президента.
Медичне обслуговування. Будемо надавати безкоштовну медичну допомогу людям, а також впроваджувати нові, що зарекомендували себе в світі, форми охорони здоров’я.
Боротьба з алкоголізмом, курінням, наркоманією – головними викликами XXI століття. Спорт стане неодмінною умовою життя людей. Держава буде сприяти розвитку фізкультурно-масового руху.
IV. ПИТАННЯ ОСОБЛИВОЇ ВАЖЛИВОСТІ
1. Суверенітет і незалежність. Це надбання народу не може бути піддане сумніву ніким і ніколи. Наші діти і онуки будуть жити в незалежній і суверенній Білорусі, а білоруський народ сам буде визначати свою долю.
2. Внутрішньополітична стабільність. Будуть присікатися будь-які спроби порушити мир і спокій у суспільстві. У Білорусі немає і не буде дискримінації людини за релігійні, етнічні та політичні переконання.
3. Зовнішня безпека держави. Збройні Сили, правоохоронні органи країни будуть не тільки під контролем суспільства і Президента, але й будуть оточені турботою цього суспільства, держави і Президента. «Той, хто не хоче годувати свого солдата, буде годувати чужого» – це не вигадана мудрість. Це – аксіома, вистраждана людством. Гарантії зовнішньої безпеки – це не тільки сильна армія і соціально захищені військовослужбовці, але й соціально-економічна стабільність і процвітання країни.
4. Наші суверенітет і безпека можуть бути забезпечені тільки за рахунок могутньої економіки і єдності суспільства. При цьому найважливішим елементом безпеки держави буде енергетична безпека. Найближчим часом ми отримаємо право розробки родовищ нафти і газу на території братської Росії. Тим самим буде ліквідована залежність держави від інших країн в енергоресурсах.
V. НАШІ ПЕРСПЕКТИВИ В СВІТІ
Білорусь – в центрі Європи, і вона буде жити в єдиній Європі, в мирі і злагоді з усіма сусідами. Зовнішня політика білоруської держави буде заснована на принципах багатовекторності і дотримання норм міжнародного права. Союзні відносини з братською Росією – основний пріоритет зовнішньополітичної діяльності керівництва Білорусі. Ми будемо будувати самі міцні відносини з нашими сусідами і країнами Співдружності Незалежних Держав. Одночасно ми відкриті для всебічного і рівноправного співробітництва з усіма державами світу. Нам важливо і вигідно використати цінний досвід і допомогу ООН, Євросоюзу, Міжнародного валютного фонду, Всесвітнього банку, Європейського банку реконструкції і розвитку та інших міжнародних організацій і об’єднань. Але будувати свої відносини з усіма державами і міжнародними організаціями ми будемо тільки виходячи з національних інтересів, на основі рівності та взаємної поваги.
Білоруський народ заслужив право бути рівним серед рівних своєю героїчною історією. Це він разом з російським солдатом врятував людство від фашизму. Це білоруський народ поклав на вівтар Великої Перемоги кожного третього... Але не підкорився рабству, не став на коліна! Завдяки цьому подвигу білоруський народ став великим народом! І всі народи світу повинні будувати свої відносини з нашим народом виходячи з цієї незаперечної істини. Дорогі співвітчизники!
Всі ці роки ми йшли по життю разом з вами – людьми, які говорять російською і білоруською мовами, з православними і католиками, зі студентами і пенсіонерами, з тими, хто шукає роботу, і наймачами. За роки свого президентства я прожив важке і довге життя. Але це був яскравий період мого життя... Ви довірили мені бути першим Президентом, Главою першої незалежної білоруської держави. Усвідомлюючи цю відповідальність, я намагався бути чесним і справедливим, допомагав талановитим, тим, хто попав в біду, підтримував здорову ініціативу. Я несу перед собою на своїх чоловічих руках це ще незміцніле створіння – нашу Білорусь, як ніжну і тендітну дівчинку – нашу синьооку Білорусь. За мої вчинки вам ніколи не було і не буде соромно. Мій перший досвід президентства – перед вами. Я не соромлюся його. Я сьогодні можу чесно дивитися вам в очі, бо у мене не було, немає і не буде інших інтересів, крім інтересів держави і його громадян.
Заради процвітання рідної Білорусі ми разом з вами зробили багато! Я впевнений: ми зробимо значно більше!
Ваш Олександр ЛУКАШЕНКО.
Оптимізм українців щодо чесності виборів суттєво зріс
---------------- Рейтинг кандидатів у Президенти України ---------------- Вийшов електронний щотижневик "Прозора політика" №46(51) ---------------- Вийшов електронний щотижневик "Прозора політика" №45(50) ---------------- Вийшов електронний щотижневик "Прозора політика" №44(49) ---------------- Вийшов електронний щотижневик "Прозора політика" №43(48) ---------------- Вийшов електронний щотижневик "Прозора політика" №42(47) ---------------- Вийшов електронний щотижневик "Прозора політика" №41(46) ---------------- Вийшов електронний щотижневик "Прозора політика" №40(45) ---------------- Вийшов електронний щотижневик "Прозора політика" №39(44) ---------------- Інші новини ---------------- |
При повному або частковому використанні материалів посилання на Інститут політики обов'язкове.