Календар подій

   (грудень 2003 року)


1 грудня –

Офіційна хроніка

(понеділок)

– Прем’єр-міністр України Віктор Янукович відбув з офіційним візитом до Турецької Республіки.

2 грудня –

Офіційна хроніка

(вівторок)

– Голова Верховної Ради Володимир Литвин на чолі парламентської делегації відбув з офіційним візитом до Республіки Індія.

4 грудня –

Міжнародні відносини

(четвер)

– у МЗС України розпочалися українсько-російські переговори щодо визначення статусу Азовського моря і Керченської протоки на рівні заступників міністрів закордонних справ.

5 грудня –

Офіційна хроніка

(п’ятниця)

– Президент України своїм указом звільнив Віталія ГАЙДУКА з посади Віце-прем’єра з питань ПЕК, який призначався на цю посаду за квотою фракції СДПУ(о).

 

Внутрішня політика

 

– Кабінет Міністрів України своїм розпорядженням №735-р від 5 грудня 2003 року виділив Раді міністрів Автономної Республіки Крим 2 млн. 800 тис. грн для проведення невідкладних заходів з інженерного захисту острова Коса Тузла.

 

Економіка

 

– за повідомленням Державного комітету статистики України, індекс споживчих цін (індекс інфляції) у листопаді 2003 року становив 101,9% порівняно з жовтнем 2003 року. За період січень-листопад 2003 року – 106,6%. За період з січня 1998 року по листопад 2003 року – 202,4%.

7 грудня –

Міжнародні відносини

(неділя)

– у Російській Федерації відбулися вибори до Державної Думи.

8 грудня –

Міжнародні відносини

(понеділок)

– у підсумковій доповіді Міжнародної місії зі спостереження за виборами, до якої увійшли представники парламентських асамблей ПАРЄ і ОБСЄ, а також Бюро з демократичних інститутів і прав людини ОБСЄ, відзначається, що вибори до Держдуми РФ не відповідали багатьом зобов’язанням, прийнятим в країнах – членах ОБСЄ і Ради Європи щодо демократичних виборів.

9 грудня –

У Верховній Раді

(вівторок)

– Верховна Рада України прийняла Закон України “Про схвалення рішення Президента України щодо направлення миротворчого контингенту для участі України в Місії Організації Об’єднаних Націй у Ліберії”. За дане рішення проголосувало 234 із 440 народних депутатів, зареєстрованих у залі. Не голосували фракції КПУ, СПУ, БЮТ. Водночас, один депутат із фракції “Наша Україна” проголосував “за”, решта
– не підтримали це рішення.

10 грудня –

Офіційна хроніка

(середа)

– Президент України Леонід КУЧМА підписав указ про призначення народного депутата України Андрія КЛЮЄВА на посаду Віце-прем’єр-міністра з питань паливно-енергетичного комплексу.

11 грудня –

У Верховній Раді

(четвер)

– у зв’язку із завершенням строку повноважень голови Рахункової палати України парламентарії заслухали звіт її голови Валентина Симоненка. Після обговорення звіту на посаду голови Рахункової палати на наступний термін було запропоновано єдину кандидатуру – В. Симоненка, яку підтримали під час голосування 282 народні депутати.

 

– Верховна Рада України утворила Тимчасову слідчу комісію ВР з питань встановлення фактів закордонного втручання у фінансування виборчих кампаній в Україні через недержавні організації, що існують на гранти іноземних держав. За це рішення проголосували 289 народних депутатів. Не голосували фракції “Наша Україна” та СПУ. Авторами постанови є лідери фракцій КПУ Петро СИМОНЕНКО, ПППУ – “Трудова Україна” Ігор ШАРОВ, НДП Валерій ПУСТОВОЙТЕНКО, БЮТ Юлія ТИМОШЕНКО та лідер групи “Народний вибір” Микола ГАПОЧКА.

 

Внутрішня політика

 

– у Конституційному Суді України оголошено про визнання конституційним проекту Закону “Про внесення змін до Конституції України” (так званий законопроект “Гавриша – Богатирьової”), яким пропонується провести вибори Президента України у 2004 році нинішнім складом парламенту, а наступні парламентські вибори – у 2007 році на пропорційній основі. За це рішення проголосували 11 суддів КС, 6 висловилися проти, а двоє проголосували за, при цьому відзначивши, що мають окрему думку з даного приводу.

 

– оприлюднено рішення Конституційного Суду України за поданням 47-ми народних депутатів про офіційне тлумачення положень частини 1 статті 105, частини 1 статті 111 Конституції України. В Рішенні роз’яснюється, що Президент України в період виконання своїх повноважень не несе кримінальної відповідальності – проти нього не може бути порушена кримінальна справа, а конституційна процедура розслідування про усунення глави держави з його посту в порядку імпічменту також здійснюється без порушення проти нього кримінальної справи.

12 грудня –

Громадсько-політичне життя

(п’ятниця)

– Блок політичних партій “Наша Україна” і політичне об’єднання Грузії “Єдиний національний рух” підписали угоду про співпрацю. З грузинського боку Угоду підписав кандидат в президенти Грузії Михаїл СААКАШВІЛІ, від “Нашої України” – Віктор Ющенко.

 

Міжнародні відносини

 

– у Брюсселі розпочав роботу черговий саміт Європейського Союзу, під час якого країни-члени Європейського Союзу домовилися про створення військової структури, незалежної від НАТО. На думку глав держав країн-членів, рішення про створення зазначеної військової структури ухвалено з урахуванням інтересів як Європи, так і НАТО, оскільки нова структура дозволить Європі брати участь у важливих для неї операціях. Європейську конституцію прийняти не вдалося.

13 грудня –

Міжнародні відносини

(субота)

– у підземному сховищі поблизу міста Тікріт американські військовослужбовці захопили Саддама Хусейна.

16 грудня –

Офіційна хроніка

(вівторок)

– Голова Верховної Ради Володимир Литвин відбув з офіційним візитом до Французької Республіки.

17 грудня –

Міжнародні відносини

(середа)

– Європейська комісія "За демократію через право" (Венеціанська комісія) оприлюднила свої висновки стосовно законопроектів, що передбачають зміни до Конституції України, зауваживши, що "рішення, запропоновані в різних законопроектах, поки що не здаються такими, що досягають такої мети, і пропонують поправки до Конституції, які могли б стати кроком назад".

19 грудня –

Міжнародні відносини

(п’ятниця)

– у Росії оприлюднено підсумки виборів до Держдуми. За офіційними даними, за партію “Єдина Росія” проголосували 37,57% виборців, які взяли участь у виборах. КПРФ – 12,61%. За ЛДПР – 11,45%. За блок “Родина” – 9,02%. “Яблоко” та СПС отримали відповідно – 4,3% і 3,97% голосів виборців.

23 грудня –

У Верховній Раді

(вівторок)

– фракції “Наша Україна”, БЮТ і СПУ заявили, що боротимуться до останнього, аби не допустити антиконституційного заколоту, коли “під приводом так званої "політичної реформи", пропрезидентська більшість Верховної Ради прагне навіки передати владу в Україні кланам, забрати у народу право голосу, право вибору, право на гідне життя.

 

– представники більшості зібрали понад 226 підписів за те, щоб проводити засідання парламенту доти, поки не буде прийнято рішення  щодо конституційних змін.

 

– Голова Верховної Ради не закрив пленарне засідання, у сесійній залі депутати (представники БЮТ, СПУ, блоку “Наша Україна”) та журналісти провели всю ніч.

 

Внутрішня політика

 

– під час заключної промови останньої в цьому році сесії Київради Київський міський голова Олександр ОМЕЛЬЧЕНКО сказав, що збирається подати у відставку, якщо до кінця року Конституційний Суд не прийме рішення по поданню Президента щодо законності перебування його на посаді голови КМДА після досягнення граничного для держслужбовця віку.

 

Міжнародні відносини

 

– Сейм Литовської Республіки на позачерговому пленарному засіданні сформував спеціальну комісію з розслідування обвинувачень, висунених проти президента Роландаса Паксаса. В комісії працюватимуть шість політиків – членів Сейму і шість юристів.

24 грудня –

Офіційна хроніка

(середа)

– в Україну з робочим візитом прибув президент Російської Федерації Володимир ПУТІН для проведення в Криму робочої зустрічі з Президентом України Леонідом КУЧМОЮ, під час якої будуть обговорені актуальні питання двостороннього співробітництва, у тому числі в Азовському морі і Керченській протоці.

 

У Верховній Раді

 

– Верховна Рада України в першому читанні схвалила зміни до Конституції (проект "Медведчука – Симоненка", який передбачає обрання Президента парламентом, починаючи з 2006 року). За це рішення проголосували підняттям рук 276 депутатів (представники більшості та фракції комуністів). Результати голосування Лічильна комісія Верховної Ради (голова комісії – член фракції КПУ Валерій Мішура) визнала легітимними (11 членів з 19).

 

– керівники фракцій "Наша Україна", СПУ та БЮТ прийняли рішення про створення робочої групи для підготовки документа, який дав би належну оцінку подіям, що відбулися 23-24 грудня у парламенті. Робоча група звертатиметься до дипломатичних установ, акредитованих в Україні, до європейських інституцій на предмет відповідності подій в Україні основним вимогам демократії.

25 грудня –

У Верховній Раді

(четвер)

– опозиційна трійка знову заблокувала президію та трибуну парламенту. Кілька законопроектів було проголосовано парламентською більшістю підняттям рук.

 

Внутрішня політика

 

– Президент України видав Указ "Про заходи щодо забезпечення конституційних прав громадян та нормалізації життєдіяльності м. Мукачевого Закарпатської області", згідно з яким Мирослава ОПАЧКА призначено виконуючим обов’язки Мукачівського міського голови на період до обрання міського голови в установленому законом порядку.

 

Громадсько-політичне життя

 

– в урочистій обстановці у присутності Президента України Леоніда Кучми, членів уряду, голів обласних державних адміністрацій відбулося підписання політичної заяви про створення парламентської коаліції депутатських груп і фракцій у Верховній Раді четвертого скликання та політичної угоди про створення парламентсько-урядової коаліції.

 

– керівники фракцій “Наша Україна”, СПУ та БЮТ підписали спільну Заяву щодо подій у парламенті 24 грудня, наголошуючи в ній, що “Україна стоїть за крок від конституційного перевороту… 24 грудня фракції пропрезидентської більшості та комуністи розпочали процес внесення змін до Конституції з порушенням вимог процедури, встановленої самою Конституцією”. Наявні у опозиції відеозаписи, заяви членів Лічильної комісії та віце-спікера Верховної Ради Олександра ЗІНЧЕНКА свідчать про відсутність легітимного голосування за проект адміністрації Президента, який позбавляє народ права обирати главу держави.

 

– лідери фракцій “Наша Україна”, БЮТ та СПУ звернулися до керівників фракцій більшості та фракції КПУ з пропозицією провести на будь-якому загальнонаціональному телеканалі дебати щодо суті і змісту політичної реформи, а також щодо процедури голосування у Верховній Раді України 24 грудня.

26 грудня –

У Верховній Раді

(п’ятниця)

– пленарне засідання не було відкрите. Опозиція продовжувала блокувати роботу парламенту.

 

– Голова Верховної Ради України Володимир ЛИТВИН підписав постанову про попереднє схвалення законопроекту про внесення змін до Конституції України.

 

Внутрішня політика

 

– Президент України Леонід КУЧМА застосував право вето до Закону України “Про Загальнодержавну програму адаптації законодавства України до законодавства Європейського Союзу”.

28 грудня –

Внутрішня політика

(неділя)

– за даними прес-служби міськвиконкому Мукачевого, вранці представники держвлади на чолі з Мирославом ОПАЧКОМ зайшли до будинку міськради, виламавши двері до сесійної зали та до приймальні.

29 грудня –

Внутрішня політика

(понеділок)

– зранку міськвиконком Мукачевого був заблокований міліцією та спецпідрозділами “Беркут” і “Сокіл”. У приміщеннях міськвиконкому знаходилося близько десяти народних депутатів, серед яких Віктор ПИНЗЕНИК, Юрій ОРОБЕЦЬ і Лілія ГРИГОРОВИЧ.

 

Громадсько-політичне життя

 

– близько п’яти тисяч прихильників демократичних сил зібралися на мітинг біля міської ратуші Мукачевого, щоб підтримати законно обраного мера міста – Василя Петьовку.

30 грудня –

Внутрішня політика

(вівторок)

– Конституційний Суд України оприлюднив рішення, згідно з яким Президент України Леонід КУЧМА може балотуватися на цю ж посаду на виборах восени 2004 року, оскільки людина, яку вперше було обрано Президентом за чинної Конституції в 1999 році, має право балотуватися на чергових виборах глави держави в 2004 році. Одна й та сама особа не може бути Президентом України більш двох строків підряд, якщо її обирають на посаду Президента після набуття чинності новою Конституцією України 1996 року.

 

– Конституційний Суд України оприлюднив рішення за поданнями Президента України та 56 народних депутатів, згідно з яким перебування Київського міського голови Олександра ОМЕЛЬЧЕНКА на посаді голови столичної міськдержадміністрації після досягнення ним граничного для держслужбовця 65-річного пенсійного віку є правомірним і таким, що відповідає Конституції України. Такий висновок підтримали 11 з 18 суддів Конституційного Суду.

 

– Мукачівський міський суд визнав незаконним Указ Президента України "Про заходи щодо забезпечення конституційних прав громадян та нормалізації життєдіяльності м. Мукачевого Закарпатської області".

Оптимізм українців щодо чесності виборів суттєво зріс
----------------
Рейтинг кандидатів у Президенти України
----------------
Вийшов електронний щотижневик "Прозора політика" №46(51)
----------------
Вийшов електронний щотижневик "Прозора політика" №45(50)
----------------
Вийшов електронний щотижневик "Прозора політика" №44(49)
----------------
Вийшов електронний щотижневик "Прозора політика" №43(48)
----------------
Вийшов електронний щотижневик "Прозора політика" №42(47)
----------------
Вийшов електронний щотижневик "Прозора політика" №41(46)
----------------
Вийшов електронний щотижневик "Прозора політика" №40(45)
----------------
Вийшов електронний щотижневик "Прозора політика" №39(44)
----------------
Інші новини
----------------


© Copyright Інститут Політики, 1999-2003.
При повному або частковому використанні материалів посилання на Інститут політики обов'язкове.