Сергій Макеєв,
доктор соціології

 Населення України про рік 2003

 2–8 грудня 2003 року на замовлення Інституту політики “Українське демократичне коло” провело опитування, в якому громадян просили оцінити рік, що минає. Вибіркова сукупність репрезентує доросле населення України й охоплює усі регіони. За місцем проживання опитано 1000 осіб віком від 18 років.

 Третій різ поспіль ми звертаємось до громадян із проханням оцінити рік, що минає. І кожного разу переконуємося, що основні тенденції є досить усталеними.

 

Для українців 2003 рік був гіршим за 2002

 Насамперед мається на увазі, що життя пересічного українця, життя правлячої й опозиційної еліт та життя країни не співпадають. Це траєкторії життя, що розходяться. На зустрічі з приводу підписання політичної угоди між урядом й більшістю у Верховній Раді 26 грудня Президент України Л.Кучма назвав рік, що минає, одним із найуспішніших. Громадяни не поділяють такої думки.

Таблиця 1.
Якщо говорити в цілому, яким був 2003 рік для Вас особисто?
(%)

 

2002 рік

2003 рік

Хороший

22

15

Ані хороший, ані поганий

50

45

Поганий

26

28

Важко сказати

2

12

Якщо наприкінці 2002 року 22% опитаних назвали його хорошим для себе особисто, то цього року таких людей значно менше – 15%.  Значно зросла частка тих, хто не зміг визначитися, яким же був для нього цей рік, що свідчить про відсутність як позитивних, так і негативних подій. Зросла й різниця між тими, для кого рік був хорошим, й тими, для кого він був поганим. 28% занесли 2003 рік у свій власний пасив, коли обставини життя виявлялися сильнішими за намагання приборкати їх власними силами. Між тим у минулому році 40% опитаних сподівалися, що 2003 рік буде кращим за попередній. Їхні надії, як бачимо, не справдилися. І в цьому році українці стали обережнішими: 25% вважає, що наступний, 2004 рік буде кращим, а 12% – гіршим.

Таблиця 2.
Яким, на Вашу думку, був 2003 рік для України?
(%)

 

2002 рік

2003 рік

Хороший

7

5

Ані хороший, ані поганий

37

29

Поганий

44

41

Важко сказати

12

25

Для України рік був гіршим, ніж для окремих громадян. Тільки 5% назвали його хорошим для країни в цілому, а 41% – поганим. Тобто оцінка компетентності управлінців “знизу” суттєво відрізняється від оцінки компетентності управлінців “зверху”. На думку громадян, топ-менеджери виконавчої влади гірше справлялися з управлінням суспільними справами, ніж люди зі своїми власними проблемами. Очікування на майбутнє також обережні. 21% опитаних впевнені, що 2004 рік буде для України кращим, а 18% – гіршим (у минулому році 32% очікували покращання в 2003 році для України).

Існують ще три обставини, які могли вплинути на низьку оцінку успішності року для країни. Як відомо, 2003 рік був проголошений роком культури й Росії. Виконавча влада, приймаючи таке рішення, не тільки виказувала глибоку пошану культурі й Росії, а й мала б брати на себе деякі зобов’язання щодо покращання стану культури й відносин із північним сусідом. Цього ж очікували від неї й громадяни. І знову вони були скоріше розчаровані. На запитання про те, покращилася чи погіршилася ситуація з культурою в Україні, 42% відповіли, що вона залишилася без змін, 23% – що погіршилася, 15% – покращилася (Рис.1).

 

Рис.1. Як ви вважаєте, у 2003 році ситуація з культурою в Україні покращилася чи погіршилася? (%).

 


Не склалися й відносини з Росією. Лише 13% опитаних дотримуються думки, що ці відносини покращилися. 31% не побачив якихось змін, натомість більшість громадян (38%) вважає, що вони погіршилися (Рис. 2). Осінні події навколо Тузли засвідчили, що відносини між двома країнами визначаються не посмішками, гарячими обіймами чи щирими деклараціями офіційних осіб, а прихованими політичними течіями, які обумовлені базовими національними інтересами й прагненнями. Здається те, що відбувалося у Керченській протоці, неприємно вразило населення України.


Рис. 2. Як Ви вважаєте, у 2003 році відносини України та Росії покращилися чи погіршилися? (%).

І ще одна обставина заважає населенню України називати 2003 рік вдалим для України. Це був рік військової присутності України в Іраку, необхідність якої досить сумнівна для багатьох громадян. Люди досить негативно ставляться до участі у “не нашій війні”, в якій гинуть наші солдати. Принаймні на запитання, треба чи не треба відкликати українські війська з Іраку, 72% опитаних відповіли ствердно – так, треба відкликати (13% – за продовження місії українських миротворців). А на запитання, чи треба Верховній Раді підтримати рішення Президента України про направлення військових підрозділів у Ліберію, 69% дали негативну відповідь – ні, не треба підтримувати (9% позитивних відповідей, інші не визначилися).

 

Політик року та подія року 

В опитуванні громадян просили визначити політика 2003 року. Як і минулого року ним визнано В.Ющенка. 17% переконані, що саме він діяв краще за інших і зробив більше за інших для блага країни та людей (у минулому році 20%). 11% опитаних назвали В.Януковича. Лідер блоку “Наша Україна” та Прем’єр-міністр сьогодні є найпопулярнішими дійовими особами на українській політичній сцені. При цьому позитивний імідж зміцнювався виключно у В.Януковича: вже кожний дев’ятий українець бачить його політичним лідером країни.

У цих же політиків найкращий баланс довіри та недовіри. В.Ющенку скоріше довіряє 40% опитаних, а скоріше не довіряє 42%. У В.Януковича відповідно 29% та 43%. 32% населення України вважає, що за останні чотири роки В.Ющенко був найуспішнішим прем’єр-міністром, а 18% кращим називають В.Януковича. І, нарешті, 24% громадян готові проголосувати за В.Ющенка на виборах Президента України, по 12% – за П.Симоненка та В.Януковича.

У 2002 році ситуація була дещо іншою – по 6% вважали політиком року Ю.Тимошенко та П.Симоненка. Водночас майже половина громадян України (47% у цьому році й 45% у минулому році) або ж не може визначити такого політика, або ж дотримується думки, що такого політика взагалі немає, ніхто не попрацював на благо країни та людей так, щоб присуджувати таку номінацію.

Таблиця 3.
Хто з українських політиків, на Вашу думку, 
є “Політиком 2003 року” – хто діяв краще за інших,
 зробив більше інших для
блага країни і таких людей, як Ви?
(%)

 

2002 рік

2003 рік

Ющенко Віктор

20

17

Янукович Віктор

3

11

Симоненко Петро

6

5

Кучма Леонід

3

4

Тимошенко Юлія

6

3

Мороз Олександр

3

3

Кірпа Георгій

-

3

Тігіпко Сергій

-

2

Вітренко Наталія

-

1

Кінах Анатолій

5

1

Литвин Володимир

2

1

Медведчук Віктор

4

1

Інший

4

1

Немає такого політика

28

28

Важко сказати

17

19

 

2003 рік був бідним на резонансні чи вражаючі події. Респондентів просили визначити, яка подія була найважливішою для України. Більшість українців (54%) або відповідали, що такої події немає (15%), або ж не могли згадати щось суттєве й значиме (39%). У 2002 році до трьох подій була прикута увага громадян: катастрофа літака СУ-27 на Львівському авіашоу (19%), вибори до Верховної Ради (18%), а також міжнародний скандал з приводу можливого продажу Україною радарних систем “Кольчуга” Іракові (11%).

Цього разу 12% назвали подією року конфлікт навколо Тузли. 11% згадали про підвищення цін взагалі (6%) й підвищення цін на хліб зокрема (5%). Між тим у 2002 році громадяни не скаржилися на погіршення умов повсякденного існування. Тобто пересічні громадяни зазіхання на територіальну цілісність України прирівняли до погіршення рівня свого життя у зв’язку з подорожчанням товарів першої необхідності. Їм стало жити важче, вони про це відкрито говорять і такий вердикт помітно відрізняється від позитивної оцінки дій уряду Президентом України. Пристрасті навколо політичної реформи залишили українців байдужими – лише 1% вважає, що зміни до Конституції можна кваліфікувати як важливу подію. Не вразив українців й процес формування Єдиного економічного простору (4%): вони чітко розуміють, що йдеться поки що про формування “на папері”, а шлях від найкращого паперу до втілення у життя далеко не завжди вдається подолати.

Таблиця 4.
Яка подія 2003 року, на Ваш погляд, є найважливішою для України?
(%, подано події, які називалися одним і більше відсотком опитаних)

 

2003 рік

Конфлікт навколо Тузли

12

Уведення контингенту українських військ до Іраку

6

Підвищення цін

6

Підвищення цін на хліб

5

Процес формування Єдиного економічного простору

4

Пенсійна реформа, підвищення пенсій

4

Неврожай зернових

2

Політична реформа та зміни до Конституції

1

Підвищення мінімальної заробітної плати

1

Прийняття бюджету

1

Перебування В.Януковича на посаді прем’єр-міністра

1

Інше

5

Немає такої події

15

Важко сказати

28

Немає відповіді

11


Оптимізм українців щодо чесності виборів суттєво зріс
----------------
Рейтинг кандидатів у Президенти України
----------------
Вийшов електронний щотижневик "Прозора політика" №46(51)
----------------
Вийшов електронний щотижневик "Прозора політика" №45(50)
----------------
Вийшов електронний щотижневик "Прозора політика" №44(49)
----------------
Вийшов електронний щотижневик "Прозора політика" №43(48)
----------------
Вийшов електронний щотижневик "Прозора політика" №42(47)
----------------
Вийшов електронний щотижневик "Прозора політика" №41(46)
----------------
Вийшов електронний щотижневик "Прозора політика" №40(45)
----------------
Вийшов електронний щотижневик "Прозора політика" №39(44)
----------------
Інші новини
----------------


© Copyright Інститут Політики, 1999-2003.
При повному або частковому використанні материалів посилання на Інститут політики обов'язкове.